Liečivá sila závoja

24.10.2021
Závoj má v dnešnej dobe skôr negatívny podtón, pretože až na výnimku svadobného závoja, sa nám spája s útlakom žien. V tomto článku chcem poukázať na veľkú sila závoja, na to ako s ňou pracovať  a ako uchopiť jeho pravý význam a zmysel v ženskom odievaní.

Závoj, šatka, pokrytie hlavy a u nás ručník bol súčasťou ženského odevu dlhé roky. Avšak u nás iba u vydatých žien. Naše prastaré mamy na dedinách nosili ručníky a nosili ich do konca života, i keď doba pokročila a nikto to od nich neočakával. Bol to iba zvyk alebo v tom bolo čosi viac, keď pri tom zostali tak dlho... I pri tých sukniach, ktoré vraj nie sú praktické. Hneď sa vrátim ku téme, ale ešte predtým vám položím otázku. Naozaj si myslíte, že naši predkovia boli nepraktickí a nevedeli, čo robia?

Občas mám túžbu si zahaliť hlavu do šatky. Tak mariánsky, tak staroveko alebo s noblesou ako indické ženy. Je to pri rozjímaní, meditácii, modlitbe, keď sa potrebujem vrátiť sama k sebe a odstrihnúť sa od vonkajšieho sveta. Od šumu a chaosu myšlienok druhých ľudí. Keď chcem byť v spojení cez svoj vnútorný svet s tým božským svetom. Keď nechcem byť rušená vonkajším dianím. Keď nechcem mať unášané myšlienky na všetky strany. Keď sa chcem prinavrátiť sama k sebe, k čistote vlastných myšlienok. Pomáha to. Cítim sa opäť celistvo a chránená vyšším svetom. Stávam sa opäť chrámom ducha svätého. Chrámom svetla a čistoty.

A takto som mala potrebu byť po červeným závojom počas menštruačného krvácania. Mesačné krvácanie je veľmi vhodný čas na duchovnú prácu ženy, na stiahnutie sa do seba a závoj je pri tom veľmi nápomocný.

Niekedy v zime, keď je naozaj zima a fúka, nosím na hlave teplú šatku ši šál ako to vždy nosili slovanské ženy v zime. Čiapky v zásade nenosím, nedržia mi kvôli dlhým vlasom, nesvedčia mi a vlastne sú pre mňa príliš športové a škaredé.

Slovanské ženy v zime nosia na svojich hlavách často veľmi farebné kvetinové šatky a šále, ktoré vyjadrujú hojnosť a živosť. Je to symbol ich vedomia, ich ducha, ich liečivého slova a umenia. Je to spojenie živosti a svätosti. Tela a duše.

Pokrytie hlavy ženy v mnohých náboženstvách je však symbolom ich útlaku. Útlaku ich rozkvetu a slobody ich myšlienok. Tak ako môže závoj chrániť ženu pred chaosom vonkajšieho sveta, tak ju môže odrezávať od zasahovania svojimi myšlienkami a múdrosťou do kolektívneho vedomia spoločnosti, v ktorej žije. Tieto závoje sú však väčšinou temné a prísne upnuté ku telu, aby ani jeden vlas - ani jedna myšlienka ženy nebola počutá.

Zaujímavé je nosenie turbanov u vyznavačiek kundalini jógy alebo v Afrike či v iných duchovných komunitách. Pokrytie hlavy ma veľa duchovných a kultúrnych významov a je len na nás ako uchopíme túto časť odevu.



Závoj ako duchovný nástroj

  • závoj ako pomôcka pri rozjímaní, modlitbe a meditácii
  • závoj ako pomôcka na nasmerovanie našej pozornosti do nášho vnútra
  • závoj ako ochrana pred myšlienkovým chaosom vonkajšieho sveta
  • závoj ako ochrana, keď prežívame hlboké vnútorné procesy a liečenie
  • závoj ako tajomstvo ženskosti, ktoré chceme odhaliť s noblesou iba niekomu
  • závoj ako spojenie s Máriami
  • závoj ako napojenie sa na pradávnu múdrosť žien
  • závoj ako pomôcka pri ceste do minulých životov, asi neexistuje žena, ktorá by aspoň v jednom zo svojich minulých životov nenosila závoj či šatku na hlave