Čo znamená "postarať sa o seba"

V dnešných transformačných časoch sa často hovorí o tom, čo znamená byť ženou a predovšetkým, čo znamená byť vedomou ženou. Na jednej strane sa hovorí o vstupe do jinovosti, do ženskosti a o premene tvrdej ženy na mäkkú a na druhej strane sa ako ideál sebaúcty a vyspelosti ženy uvádza často takmer dokonalá nezávislosť po všetkých stránkach. Pre mnohé ženy to je veľmi protichodné a nech robia čokoľvek, neobsiahnu to i to. Podľa môjho názoru, keď sa povie A, malo by sa povedať i B. Čo tým myslím?

Jednoducho každá žena je iná a niektorá bude finančne vždy nezávislá, iná bude v spolupráci či vo vzťahoch, do ktorých dáva to, čo sa peniazmi vyčísliť nedá. Niektoré ženy sa o seba starajú tak, že vytvárajú okolo seba hniezdo lásky a iné tak, že si nechajú narásť krídla a lietajú tak vysoko, že na nich nikto nedosiahne. Alebo ešte inak, ako to ktorej vyhovuje.

Čo pre mňa znamená "postarať sa o seba"

V základnom a najhlbšom význame je to postarať sa o svoje city a citlivosť. Ak nás niečo zraní, vieme sa vyliečiť a vieme, že naša podstata je naďalej dokonalá a nedotknuteľná.

Vo vzťahoch často očakávame citlivosť muža. Aby on vedel, kedy spomaliť, kedy objať a kedy načúvať. Aby nám ukázal, že si citlivosť zaslúžime. O to viac po takom mužovi túžime, ak sme samé odrezané od svojho cítenia. Ak sa nedokážeme postarať o svoj citový svet. Svet búrlivých citov a prežívania, ktorý sa stále mení. Ale to je doména ženy. Muž nikdy nebude schopný obsiahnuť tak široký a rozbúrený oceán citov ako žena. Muž odvážne brázdi moria a spája brehy vzdialených krajín. No nikdy oceán neskrotí ani nepochopí. To je úloha ženy. Ak sa žena bojí vlastnej podstaty, stále očakáva od muža, že jej dá istotu, že to bude vždy dobré. On môže dať istotu iba v tom, že bude chrániť, bojovať a pevne stáť pri žene vo všetkých jej búrkach. To je skutočný muž a odvážny bojovník. Chcieť od muža, aby nás ukotvil, je šialenstvo. To je naša úloha, nájsť v sebe kotvu a hĺbku, z ktorej je možné prežiť i tú najväčšiu búrku.

Žena musí poznať svoje city a citlivé miesta, aby mohla správne navigovať muža po jej oceáne. Na to však musí dávať jasné áno i nie, jasne komunikovať a byť presná v tom, čo chce. Muž chápe mapám a kompasu, nie ženskému oceánu.

Akonáhle sa žena vie o seba postarať týmto hlbokým a ženským spôsobom, automaticky k sebe priťahuje muža, ktorý rešpektuje a ctí jej citlivosť, i keď jej nerozumie. Pýta sa, báda a je zvedavý. Nevedomá žena, ktorá sa nevie o seba postarať, si pritiahne muža, ktorý sa bojí jej citov, zosmiešňuje jej prežívanie, zľahčuje jej názory a neberie ju vážne. Nevidí ju, pretože ona nechce vidieť svoju hĺbku a svoje pravé pocity.

V praxi to môže vyzerať napr. takto:

Citlivá žena na firemnej párty začne vnímať atmosféru alkoholu, frivolnosti a bezduchosti, ktoré jej nevyhovujú. Neostane sedieť v kruhu pripitých kolegov počúvajúc blbé vtipy, ale jednoducho odíde včas. Postará sa o svoje pohodlie do takej miery, ako to je možné.

Citlivá žena vo vlaku nebude zdielať kupé s ľuďmi, ktorých rozhovor je pre ňu natoľko rušivý či nepríjemný, že sa až fyzicky cíti zle. Jednoducho odíde. Vie, že bojovať s hlupákmi a napomínať hlupákov sa väčšinou nevypláca.

Citlivá žena na prvom rande je sklamaná, keď muž náhle začne viesť rozhovor smerom k intímnostiam takým spôsobom, že ju to privádza do rozpakov a on sa pri tom ešte príjemne baví a chce ju presvedčiť, že to ona sa neprimerane hanbí. Alebo jej nedokáže dať ani prednosť ako gentleman, to sa citlivá žena rovno otočí a odíde. Viac sa za takým mužom ani neobhliadne.

Citlivá žena sa nebude milovať s partnerom iba preto, že to on očakáva. I napriek tomu, že ju stále bolí, čo jej cez deň povedal. Namiesto toho bude k nemu úprimná a bez výčitiek mu povie ako sa cíti. Ak on nechce počuť celú pravdu o nej, nie je ten pravý.


Citlivá žena sa neprispôsobí primitívnej či povrchnej vrave v skupine len preto, aby zapadla. Nereaguje podráždene ani nie je ironická. Zhlboka dýcha a vzďaľuje sa a vytvára si svoj priestor, ak nemôže priamo odísť.

A mnohé iné príklady...

"Citlivá žena vie, že nemusí reagovať slovami, ale, že reč tela je základ jej sily."

Ak žena, ktorá sa o seba týmto spôsobom ešte nevie postarať, stretne s mužom, ktorý však je dostatočne vedomý, bude sa cítiť pri ňom nepríjemne. Takáto žena bude mať pocit odhalenia a zraniteľnosti, ale nebude vedieť prečo, pretože správanie muža bude slušné a pozorné. Žena bude mať pocit, že musí utiecť. No nie zo strachu pred ním, ale sama pred svojimi pocitmi a citovým svetom, od ktorého je odrezaná.

Takáto situácia však veľmi častá nie je a rozhodne to nie sú situácie, kedy nám vnútorný hlas šepká, že tu nie je niečo v poriadku a upozorňuje nás na nebezpečenstvo.

"Najlepšia bojová stratégia pre citlivú ženu je často útek, čo znamená nebyť tam, kde sa necíti dobre a s tými, s ktorými sa necíti dobre."