16 období slnečného roka
Slnečný rok sa delí na štyri ročné obdobia, ktoré ohraničujú slnovraty a rovnodennosti. Mnohí duchovne založení ľudia dnes oslavujú i osem sviatkov slnečného roka, ktoré súvisia s našimi predkami a poľnohospodárskym rokom. Tieto sviatky sú tiež viazané na slnovraty a rovnodennosti, ale sú k nim pridané ďalšie štyri sviatky, ktoré sú v strede jednotlivých ročných období napr. dušičky, ktoré sú v strede jesene medzi jesennou rovnodennosťou a zimným slnovratom predstavujú stred jesene tak ako hromnice predstavujú stred zimy atď... Týchto osem sviatkov predstavuje premeny prírody a života ľudí.
Ja však vnímam premeny, ktoré sa dejú medzi jednotlivými 8 sviatkami. Teda v prechodných obdobiach medzi sviatkami. Tak vznikol slnečný kalendár 16 období slnečného roka, pretože máme 8 sviatkov a medzi nimi 8 prechodných období. Nazvala som ich mladé a zrelé obdobia napr. mladá jar, zrelá jar...
Ďalšou zaujímavosťou tohto kalendára je, že jednotlivé obdobia sú ohraničené tak, že daný sviatok je stredom daného obdobia. Pretože prírodné cykly prichádzajú a odchádzajú postupne a jednotlivé sviatky vždy predstavujú ich vrchol, ale už niekoľko dní napr. pred zimným slnovratom, cítime jeho vplyv a rovnako je to niekoľko dní po zimnom slnovrate a tak je to počas každého sviatku a obdobia.
Rozdelenie na 16 období vytvára približne 3 týždňové obdobia (asi 22,8 dňa alebo 22°30´ v rámci zverokruhu). Trojtýždňové obdobia sú ideálnym časom na vytváranie nových návykov a časom osobnej premeny. Je to ideálny čas na prácu so sebou samým v rámci programovania mysle, zhmotňovania či inej duchovnej práce, kde môžeme využiť číslo 21 (3x7) alebo číslo 22, číslo veľkej arkány.
To však nebol môj pôvodný zámer. Vnímala som viac prírodných premien a období ako je 8 sviatkov slnečného roka. Čas po letnom slnovrate (mladé leto) je iný ako čas v strede leta (dožinky) a iný ako ku koncu leta (zrelé leto). A tak som si vytvorila tento kalendár, ktorý mi pomáha sa lepšie naladiť na prírodné cykly a zosúladiť ich s mojim životom a zámermi, ktoré žijem.
Je veľmi zaujímavé vnímať vlastný slnečný kalendár a to tak, že prvé obdobie v roku, teda začiatok roka, je obdobie, kedy máme narodeniny. Je to čas zrodenia, ku ktorému sa vraciame, znovu zroďujeme sa. To je náš skutočný začiatok a koniec roka. Každý z nás si môže vytvoriť vlastný kalendár, záleží na tom s akými prírodnými alebo lunárnami, planetárnymi, vesmírnymi cyklami sa cíti byť najviac spojený. Žijeme uprostred mnohých cyklov, ktoré nám stále dávajú príležitosti začínať i končiť a žiť podľa pravdy.
Nasledujúca tabuľka predstavuje stupne a minúty zverokruhu, kedy presne začínajú a končia jednotlivé obdobia, čo môže byť každý rok v trošku iný deň. To na akom stupni znamenia je Slnko v ten ktorý deň a čas, sa dá ľahko vygoogliť, ak nemáte astro program. V skutočnosti nejde o presný čas začiatku či konca toho ktorého obdobia, ale ide o to naladiť sa na prírodné cykly daného obdobia a vnímať premeny v prírode i v sebe. Na každého z nás vplýva to ktoré obdobie inak, pretože sme jedineční a každý z nás sa narodil v inom období slnečného roka.
V nasledujúcej tabuľke som pridala i živel, ktorý vládne danému obdobiu.
V rámci astrológie poznáme 12 znamení, ale v skutočnosti sú ich charakteristiky viac viazané na náš pohanský poľnohospodársky rok a prírodné cykly na Zemi ako na vzdialené hviezdy. Názvy jednotlivých súhvezdí vznikali ako projekcia smerom na nebo. Videli sme na nebi to, čo sme žili na Zemi. Napr. znamenia Vodnára, ktorý vylieva vodu z nádoby bolo v čase, kedy sa každoročne vylieval Níl a zúrodňoval pôdu. Naša dnešná viazanosť na znamenia, ich názvy a charakteristiky je nepresná a zastaralá. Ja v rámci astrológie používam tieto názvy ako orientačné body v čase, ale nevykladám horoskopy na základe znamení ako takých, ale na základe prírodných cyklov do ktorých sa rodíme.