5 jazykov lásky a pocity hanby

06.07.2021

Čo nám prezrádza náš jazyk lásky a ako nás učí prijímať lásku

Kniha Päť jazykov lásky od Garyho Chapmana je skvelým sprievodcom pre každého, kto chce porozumieť sám sebe, svojmu partnerovi a budovať láskyplné vzťahy. Hovorí o tom, že každý z nás ma svoj vlastný jazyk lásky, spôsob prijímania lásky, ktorý je preňho bytostne dôležitý. V zmysle - takto cítim tvoju lásku, takto sa cítim milovaný, takto potrebujem cítiť a prijímať lásku. Toto je spôsob vyjadrenia lásky, ktorý pre mňa znamená, že ti na mne naozaj záleží. Tomuto verím a hovorím láska.

Dr. Gary Chapman popisuje 5 jazykov lásky:

  1. slová uistenia
  2. pozornosť
  3. prijímanie darčekov
  4. skutky služby
  5. fyzický dotyk

Slová uistenia - komplimenty, slovné povzbudenie, chvála...

Pozornosť - načúvanie, vnímam ťa tu a teraz, trávenie času spolu

Prijímanie darčekov - malé pozornosti, prekvapenia i väčšie darčeky

Skutky služby - pomoc s..., pomoc v domácnosti, v záhrade, varenie..., pomoc s projektom, opravami...

Fyzický kontakt - objatie, hladkanie, láskanie, držanie za ruky a sex...

Na konci knihy je test pre ženy i mužov, ktorý odhalí nastavenie našich jazykov lásky. Zvyčajne majú ľudia dva dominantné jazyky lásky, pričom jeden je hlavný, no môže sa stať, že to je i vyrovnanejšie. Každý však najlepšie vie, čo chce od partnera, čo potrebuje zažívať s partnerom. Často môžeme odhaliť náš jazyk lásky v našich sťažnostiach na partnera. Čo nám od neho chýba a v čom ho kritizujeme.

"Hanbíme sa i za to, že sa hanbíme"

Hanba je pocit, ktorý nás v živote brzdí prežívať radosť, rozkoš a hojnosť. Hanba je pocit, ktorý je tak silný, že sa hanbíme i za to, že sa hanbíme. Hanba je jednoducho zahanbujúca. Bojíme sa, že budeme zranení, ak pripustíme, že sa hanbíme. Hanbu často skrývame za masku tvrdosti alebo úzkosti, či vytvárame všelijaké výhovorky, prečo nemôžeme robiť to a to, ísť tam a tam...

Hanba v nás narastá často vtedy, keď sa stretneme s príležitosťou lásky. Keď sa nám otvára niečo dobré, po čo dlho túžime, môže sa v nás ozvať nespracovaná hanba, ktorá začne sabotovať naše šťastie.

Ak máme v sebe hanbu, máme strach sa uvoľniť do prežívania lásky tu a teraz a do prijímania lásky od života, od druhých ľudí, pretože neveríme, že si to zaslúžime alebo sa bojíme, že sa zopakuje bolestivá skúsenosť z minulosti. A my sa hanbíme za to zlé, čo sa nám stalo, možno máme i pocit viny za to zlé, čo sa nám stalo, a tak utekáme pred prejavmi pravej lásky, aby sme sa nemuseli opäť stretnúť so starými pocitmi bolesti, ktoré sme potlačili.

Keď nám do života príde príležitosť pravej lásky, často sa zľakneme toho svetla, ktoré v nás odhaľuje všetko. Všetko o nás, i to, čo si nechceme pripustiť o sebe, čo sme zatlačili do povedomia sa stáva v tejto láske viditeľné. Pretože pravá láska chce objať naše svetlo i tieň.

Kým nie sme pripravený stretnúť sa s pravou láskou, priťahujeme si do života tých nepravých ľudí na vzťah a tých pravých ani nevidíme alebo ich považujeme dokonca za nudných alebo divných. Čím viac máme v sebe potlačený náš tieň, tým viac utekáme pred svetlom, ktoré by ho chcelo osvetliť.

Keď som mala 18 rokov spoznala som jedného chalana, ktorý na mňa pozeral ako na svätý obrázok a správal sa ku mne pekne. Vyzeral dobre, bol dokonca môj typ, ale niečo mi tam nesedelo a mala som až strach, nie z neho, ale z toho, čo vo mne otváral. A ja som chcela jeho kamaráta, ktorý bol emocionálne chladnejší a vychcanejší. Dnes to vidím jasne. Ja som bola vnútorne zablokovaná voči skutočným citom. Dodnes na to myslím a je to pre mňa veľké ponaučenie do života.

Hanba a strach brzdí naše prijímanie lásky vo všetkých jej prejavoch, ak stále žijeme minulými zraneniami

Každý z nás potrebuje prijímať lásku všetkými 5 jazykmi lásky a každý z nás si nesie svoju vlastnú históriu zranení a vzorcov, ktoré ovplyvňujú naše prijímanie lásky dnes. Je dobré vedieť, ktoré jazyky lásky máme najviac zablokované a potom, ktorý jazyk lásky je pre nás ten najdôležitejší. Práve cez neho môže prebiehať liečenie, ktoré zasiahne celú bytosť i naše ostatné jazyky lásky.

V tomto článku hovorím najmä o pocite hanby, ale tá je vždy spojená so strachom, vinou, skrytým hnevom a inými negatívnymi pocitmi, ktoré sa vzájomne podporujú a vytvárajú začarovaný kruh nášho vnútorného utrpenia.

Hanba v 5 jazykoch lásky

Hanba a slová uistenia

  • ak sme zažili veľa slovného ponižovania, nadávania, kritizovania... môžeme zažívať až stavy úzkosti a rozpakov, ak nám niekto povie niečo milé a pekné, neveríme tomu a zmenšujeme sami seba pred druhými

Hanba a pozornosť

  • ak sme zažili odmietnutie pozornosti napr. v detstve nás rodičia ignorovali a dali nám najavo, že ich naša prítomnosť otravuje, že sme otravní a máme sa zabaviť sami... máme strach, že druhých obťažujeme svojou prítomnosťou a hanbíme sa požiadať napr. o vypočutie, rozhovor, čas..

Hanba a prijímanie darčekov

  • ak nás vychovali tak, že darčeky sú konzum, zbytočnosť či márnivosť, bojíme sa tešiť z hmotných vecí a máme pocit viny, hanbíme sa za to, akí sme povrchní, dokonca to môžeme vnímať ako hriech tešiť sa z hmotných vecí... u niektorých detí, ale i dospelých to môže vyvolať sklon ku nevinným krádežiam drobností...

Hanba a skutky služby

  • ak sme si vždy museli pomôcť sami a máme pocit viny, ak veci nezvládame, hanbíme sa za svoju slabosť a neschopnosť... nedokážeme požiadať o pomoc, máme výčitky voči sebe a skrytý hnev na svet okolo...

Hanba a fyzický dotyk

  • ak sme boli vychovaní prudérne alebo nás rodičia dostatočne neobjímali, môžeme mať priam fyzickú ztuhnutosť tela, neuvoľnenosť, napätie a pretrvávajúci stres v tele, hanbíme sa fyzicky a spontánne prejaviť
  • ak sme boli vystavení ponižovaniu vzhľadu nášho tela, môžeme mať pocity hanby za to, že chceme byť plne a bez podmienok milovaní, pretože si myslíme, že to nemôžeme žiadať, keď "takto vyzeráme"... a to nás odrezáva od prežívania radosti a slasti v našom tele, odrezáva nás to od našej sexuality

Nie je dôvod sa hanbiť za svoje túžby a potreby

Hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla napísať tento článok je, že chcem všetkých povzbudiť, aby nemali výčitky za to, po čom túžia a za to, kedy sa cítia naozaj šťastní a milovaní. Nehanbime sa za svoje pravé túžby a vyberajme si partnerov, ktorí ich chcú napĺňať. Čím viac sa hanbíme za svoje túžby a potreby, tým viac priťahujeme do života ľudí, ktorí odsudzujú náš spôsob prijímania lásky, náš jazyk lásky.

Je úplne v poriadku, ak chceme každý deň počuť chvály a komplimenty na svoju adresu.

Je úplne v poriadku, ak chceme tráviť viac času s partnerom pri hlbokom rozhovore.

Je úplne v poriadku, ak túžime po darčekoch, neznamená to nutne znak zlatokopectva.

Je úplne v poriadku, ak túžime po tom, aby nám partner pomáhal s činnosťami a úlohami.

Je úplne v poriadku, ak túžime po tom, aby bolo pre nášho partnera naše telo najkrajšie a jedinečné a aby sa k nám správal ako ku pokladu.

atď...

Ak si prestaneme vyčítať svoje hlboké túžby a prestaneme sa za ne hanbiť, budeme ich vedieť zdravým spôsobom prejaviť a budeme si vedieť vyberať partnerov, ktorí rešpektujú a napĺňajú naše pravé potreby lásky.

U mužov sa môžeme ľahko pomýliť a myslieť si, že všetci muži majú prvý jazyk lásky - fyzický dotyk = sex. Áno, muži sú na prvý pohľad v tomto rovnakí, ale pri hlbšom skúmaní, to už neplatí. Každý muž má svoju vlastnú predstavu o láske, ktorú chce dostávať od ženy.

Dôležité je si však uvedomiť, že rovnako sa treba správať i ku partnerovi a je dobré si uvedomiť, či sme naozaj schopní a ochotní napĺňať potreby partnera. Ideálny partner je človek, s ktorým si vzájomne uspokojujeme potreby lásky tak, že nás oboch teší táto vzájomná výmena v jazykoch lásky, ktoré rešpektujú individuálne nastavenie každého z nás.