Cetina - Oko Zeme, oko draka

05.07.2019

Prameň chorvátskej rieky Cetina

V chorvátskej Dalmácii, v Dinárskych horách, neďaleko obce Cetina, vyviera tajomný prameň, ktorý pripomína oko Zeme alebo oko zemského draka. Mne pripomína i mandorlu alebo posvätnú yoni. Prameň tvorí rieku Cetina, ktorá tečie juhovýchodným smerom do Jadranského mora. Nad prameňom sa týči malý kostolík Nanebovstúpenia pána.

V prameni rieky Cetina, v oku Zeme, sa nachádza podzemná jaskyňa odkiaľ vyviera voda a jaskyňa nebola doposiaľ úplne prebádaná. Potápačom sa podarilo dostať do hĺbky 150 m, ale to ešte nie je koniec. Voda v prameni je veľmi studená i pri letných horúčavách 40°C. Čistá pitná voda v prameni má len pár stupňov.

Miesto je opustené a zatiaľ nie tak navštevované turistami, čo dúfam i tak ostane. Tiež som tam nebola, ale Cetina ma zasiahla cez video a obrázky. Cítim tam veľké mystérium ženskej povahy vody. No toto mystérium tam nie je preto, aby sme sa tam teraz všetci nahrnuli a zneuctili ho svojim bezbrehým konzumom, ale je tam preto, aby nám pripomínalo svojou krásou niečo veľmi hlboké v nás.

Čo vo vás vzbudzuje Cetina?

Toto miesto bolo v dávnych dobách posvätným miestom vodných kňažiek a dnes v hĺbke prameňa stále prebývajú prírodné archetypálne sily vodných víl, ktoré môžu existovať iba v čistej panenskej vode.

Pohľad do hĺbky oka je dnes možný vďaka dronovým fotografiám a celú krásu tohto prameňa je možné vidieť najlepšie z diaľky či z zvýšky.