Chceš sa páčiť všetkým alebo iba tým pravým?

07.11.2018

Naša Zrelosť vnímania seba i vzťahov s inými ľuďmi silne súvisí s tým, do akej miery očakávame priazeň druhých ľudí. Najmä v týchto transformačných časoch a časoch veľkej polarizácie spoločnosti si jednoducho budeme musieť pripustiť oveľa viac ako kedysi, že mať svoju sociálnu bublinu je nevyhnutnosť a nie obmedzenosť či akési vyčleňovanie sa, práve naopak, byť so svojimi ľuďmi je jediná cesta ako naplniť svoj život pravým zmyslom a tvoriť svoje sny.

V partnerských vzťahoch

Ak očakávame priazeň opačného pohlavia všeobecne, akosi zabúdame, že vlastne túžime po vzťahu iba s jedným mužom, s tým pravým a to ako sa k nám vzťahujú ostatní muži, je jedno, pretože ten pravý sa k nám bude vzťahovať s nekonečnou láskou a vášňou. A tí ostatní k nám i tak nepatria, tí sú predsa pre iné ženy tí praví. Naozaj nezáleží ako sa k nám správajú, ako na nás pôsobia, čo zažívame s 99,999...% mužmi, pretože ten pravý k nám bude dokonale pasovať.

Vo vzťahoch všeobecne

Či chceme alebo nie, väčšina z nás má takú naivnú predstavu, že celý svet by nás mal mať rád. Je to také detinské vnímanie, ktoré musí raz dozrieť do poznania, že život na Zemi je rôznorodý a je to peklo i raj zároveň a veľa odtieňov medzi tým. Nemôžu nás mať všetci radi iba preto, že si myslíme, že to čo práve konáme, tvoríme, prezentujeme, je predsa dobré. To je iba naša mylná predstava ega, pocit dôležitosti a nezrelosť vnímania pravosti vzťahov. Vždy je oveľa ľahšie milovať celý svet ako skutočne milovať jednu osobu.

Môžeme sa páčiť tým ľuďom, ktorí sa nami súznia, s našimi hodnotami a s našim zámerom. Sú to ľudia rodiny nášho srdca, s nimi môžeme tvoriť viac, tvoriť to nové a posúvať sa neustále do väčšej pravdivosti a lásky. Kým takých ľudí vo svojom živote nájdeme, cítime sa sami, ale je to čas, kedy si upevňujeme svoje vnútorné hodnoty, aby sme potom vstúpili do pravých a čistých vzťahov s tými pravými a už to neskazili neprimeranými očakávaniami na druhých.

Tak komu sa chceme páčiť a prečo?

Nie sme iba detinsky sa vzdorujúce egá, ktoré očakávajú od všetkých pozornosť a pochvalu?

Bojovať o lásku druhých nie je možné, pretože je to slobodná voľba srdca toho druhého človeka, ktorý nás má jednoducho rád.

Bojíme sa, že nás nebude mať nikto rád? Alebo sa bojíme, že naše vlastné diery v duši nebude mať kto zaplátať?

Ale to je iba naša práca, zaplátať svoje srdce, dušu a potreby lásky natoľko, aby sme mohli vstúpiť do pravých vzťahov s tými pravými.