Čo sa skrýva za túžbou po slávnom mužovi

03.07.2019

Túžba po známej osobnosti, po úspešnom a bohatom mužovi, často veľmi atraktívnom. Čo sa za tým môže všetko skrývať? Nechcem písať o bohapustých zlatokopkách, ale o tom, prečo v nás takýto muži môžu vzbudzovať romantické fantázie a túžby, za ktorými sa však často skrýva iba ego a oslabený ženský princíp v nás.

V našich malých československých vodách máme dosť športovcov, bohatých podnikateľov a iných slávnych či verejne známych mužov. Vzhľadom k malej populácii našich krajín, nie je úplne vylúčené, že sa s takýmto mužom raz stretnete. To je jeden zo vzrušujúcich faktov, i keď len zdanlivo. Ale štatistika to umožňuje.

Prečo môžu ženy prepadnúť romantickej túžbe po takomto mužovi?

  • získať takéhoto muža chce naše ego, pretože verí, že si tak zdvihne pocit sebahodnoty, sebavedomie a získame akýsi "významný" status
  • Čo je však horšie, skrýva sa za tým silná mužská polarita v ženách. Ako to je možné???
  1. získať takéhoto muža je adrenalínová záležitosť = mužský princíp
  2. dosiahnuť cieľ - získanie takéhoto muža = mužský princíp
  3. získanie takéhoto muža sa stáva dôkazom - výsledkom - úspechom, ktorý dáva pocit sily = mužský princíp
  4. získanie takéhoto muža (i keď ten muž vôbec nemusí byť kvalitný človek) je psychologicky ako výstup na Mont Everest = mužský princíp

Ako z toho von a kde je pravda...

  1. muž ma dobývať ženu a žena sa má nechať dobývať a čakať, kým muž prejaví svojimi činmi, že za to stojí. To robí z muža muža a zo ženy úctyhodnú bytosť. Dnes často vidíme, že ženy sú lacné či zúfalé a skáču ako nepríčetné žaby na rôznych žabiakov. Rad za radom bez štipky sebaúcty.
  2. žena, ktorá verí vo svoju hodnotu a váži si samu seba, neprepadá ilúziám o mužovi len z letmého pohľadu, či krátkeho zoznámenia. Vyčkáva, čo je ten muž ochotný a schopný naozaj urobiť pre to, aby si ju získal a spoznáva ho postupne a pomaly, aby si zachovala svoju dôstojnosť.
  3. takéto fantázie o relatívne dostupnom slávnom mužovi v československých vodách nás môžu ľahko prepadnúť a nemá význam sa za ne hanbiť. Je dobré za nimi vidieť signál podvedomia a našich skrytých nastavení, ktoré však môžeme zmeniť ešte predtým, než stretneme nejakého skutočného muža. Naše fantázie o nás veľmi veľa vypovedajú a nemá význam ich potláčať. Práve naopak, je dôležité ich celé preskúmať a dovoliť si odhaliť, aké skryté pocity či bolesti sa za nimi skrývajú. Potom môže nastať veľmi rýchlo zlom a vyčistenie. A zrazu nás nejaká bulvárna bublina či naivné romantické predstavy prestanú baviť, jednoducho odídu a my sa len zasmejeme svojej vlastnej hlúposti.
  4. predstavte si, že ten muž nemá veľké peniaze. Čo z neho zostane? Niektorí sú naozaj zaujímaví len tým, koľko majú peňazí. Peniaze sú dôležité a žena má právo chcieť po svojom boku schopného muža, ale na to nie je nutné mať extra bohatého muža, ktorý má viac peňazí ako neurónov v mozgu.

Už som mala možnosť stretnúť zopár verejne známych slovenských osobností z rôznych oblastí. Niektorí pôsobili presne tak ako na obrazovke, iní boli úplne iní. Úplne. Presný opak toho ako pôsobia na obrazovke či v rozhovoroch. Kamera vie niekedy veľmi klamať a to nielen vizuálne. Môžem vám povedať, že byť bohatým ešte neznamená byť skutočne inteligentným či mať v niečom navrch. Niekedy je to zhoda životných okolností, ktorá urobí z človeka slávneho a bohatého. A  je to plán duše, karma atď..., ale chcem tým povedať, že ten vonkajší lesk nič nezaručuje. Naozaj nič. Kedysi som si myslela, že predsa títo ľudia musia mať nejakú zvláštnosť v zmysle nejakej schopnosti či danosti, ale pravda je taká, že nie. Úspech býva súhrnom mnohých faktorov a nie každému sa podarí ich všetky spojiť, pretože niektoré z tých faktorov naozaj nemôžeme ovplyvniť. Jedno však mali väčšinou títo ľudia spoločné. Žili v inom svete. Vo svojej bubline a cítila som, že mnohí vôbec nedokážu pochopiť šírku skutočného života vo vlastnej krajine.

A očarila ma nejaká z tých osobností, ktoré som osobne stretla? Ani jedna. Či to bol muž, či žena. Slávna, či veľmi bohatá alebo vplyvná osoba, nič extra ma neupútalo a neočarilo. Ale vždy som žasla nad tým ako im ostatní podliezajú. Takže keď to zhrniem, je to jedna veľká komédia, na ktorej sa dá dobre zabaviť.

No tiež treba povedať, že byť slávnym či bohatým, neznamená byť automaticky hlúpym či povrchným. Ľudia sú vnútorne rôzni a môžu byť akýkoľvek bez ohľadu na to, koľko majú peňazí alebo aký status majú v spoločnosti. Nič vonkajšie nezaručuje to vnútorné. A druhého človeka môžeme skutočne spoznať iba srdcom.