Pýcha ako prekážka na ceste k tomu pravému

21.08.2018

Pýcha sa vie krásne skryť i za veľa dobrých a ušľachtilých vecí. Pýcha je jedna z najťažšie odhaliteľných ego-prekážok, ktoré nám bránia byť tými, ktorými sme a prichádzať sa do vzťahov úprimne a rovnocenne.

Uvediem zopár príkladov:

- pýcha môže byť i to, že sme s niekym, kto nie je všeobecne považovaný za najatraktívnejšieho a nám sa daný človek páči i preto, že ukazujeme ako sme nad vecou, aké sme ušľachtilé a hĺbavé, nie ako povrchné pipiny, sme "sväté" a dobré

- alebo nám robí dobre to, že sme vedľa daného partnera podľa názorov druhých tá krajšia polovička, tá krásavica a on quasimodo

- pýcha je i taká, že si rada vyberá partnera, ktorého možno pre niečo kritizovať a sťažovať sa na svojho neschopného partnera, opäť tu máme vyzdvihovanie jedného "schopného" partnera nad druhého "neschopného" a budovanie si pocitu "ja som lepšia"

- pýcha rada zachraňuje vo vzťahoch, aby sa cítila dôležitá a aby získala ocenenie od druhých

a iné...

Krása je veľmi ošemetná vec. Je to veľmi individuálne, čo koho a kto priťahuje. Spoločnosť sa nám snaží predkladať určité vzory krásy, ktoré zaručujú úspech a šťastie, ale vždy je to len pozlátko. Každý z nás si jednoducho musí vybudovať vlastný estetický pohľad na veci a na ľudí. Iba tak budeme vedieť rozlišovať, čo chce naše ego, ktoré sa rado pred druhými chváli a to i cez druhú polovičku a čo chceme a potrebujeme ku šťastiu naozaj my. Pýtame si súhlas našej duše alebo súhlas okolia?

Stretnúť a poznať toho pravého vyžaduje veľa úprimnosti samej k sebe a pýcha tam nepatrí, pretože potom môžeme mať pocit, že "ten pravý" nie je dosť dobrý preto, že sa pri ňom nemôžeme hrať svoje ego hry na dôležitosť. Nemôžeme si lepiť pozlátka a tváriť sa že... jednoducho v tých pravých vzťahoch partnerov duší to tak už nefunguje. V týchto vzťahoch máme byť konečne dospelými a pravdivými.

Ako vždy, všetko začína a končí pri sebaláske. I pýcha je prejavom nedostatočnej sebadôvery, sebaistoty, sebaúcty, nedostatočnej lásky k tomu, kým som. Pýcha je šikovná blška, vie sa skryť hlboko do kožucha a odtiaľ nás nútiť sa škriabať tam, kde sa ani škriabať nechceme.