Cesta životom - tvorivá vizualizácia

Táto vizualizácia je tvorivá, pretože sa týka nášho vnútorného formovania cesty životom, podvedomých nastavení i vedomých činov. Nie je o lineárnom vnímaní života, ale o tom, ako nás naše vnútorné nastavenie môže zaviesť tam, kam chceme. Túto vizualizáciu zároveň považujem za dynamickú, pretože ide o navodenie pocitu pohybu a dynamiky.

Ako na to:

Vytvoríme si predstavu cesty, ktorá nám vyhovuje. To znamená, že si nájdeme obrázok cesty a okolia cesty alebo si ho ľubovoľne tvorivo vytvoríme v predstave. Cesta môže byť asfaltová, poľná, lesný chodníček, kamenná, dlažba... to záleží len na nás.

Tu je dôležité, aby pocit z danej cesty a prostredia bol práve taký, aký chceme mať zo svojho života. Takže sa vžijeme do danej predstavy a dolaďuje prostredie a detaily.

Ak už máme svoju "cestu" v predstave hotovú, vydáme sa po nej. Môžeme kráčať, môžeme letieť ako keď sa dívame na video cesty. Môžeme ísť autom či iným dopravným prostriedkom, môžeme letieť na lietajúcom koberci, bicyklovať, korčuľovať, je to iba na nás... A predovšetkým je na nás, či sa zastavíme, či sa vášnivo ponáhľame alebo si cestu pokojným tempom vychutnávame.

Nejde o to, aby sa prostredie cesty menilo (ale môže), ide o pocit pohybu a odovzdania sa, pocit, že sme priam priťahovaní cestou a jej volaním. Ako osudová príťažlivosť. Na srdci by sme mali cítiť teplo lásky, úľavu, radosť, spokojnosť..., byť otvorení a bez napätia. Vtedy je to dobrá cesta.

Jedným zo zaujímavých bodov cesty je to, čo vidíme v diaľke. Môže to byť svetlo, hora, voda, strom, obloha, hviezdy, chrám... čokoľvek, ale malo by to v nás vyvolávať pocit domova a vrelého objatia.


Táto vizualizácia vznikla na podnet jednej mojej cesty autom  cez Malé Karpaty. Bola jeseň, babie leto a šli sme z Pezinka, smerom na Pezinskú Babu, odtiaľ až do Perneku a ďalej... na huby... No práve ten úsek, kedy sme stúpali autom po kľukatej ceste na vrchol Malých Karpát bol najkrajší. Svietilo slnko, stromy žiarili žltou, červenou, oranžovou farbou, bola som unesená. Hlboko sa ma to dotklo. Cítila som sa ako vo sne, mohla by som ísť touto cestou donekonečna. Tie veľké majestátne stromy s farebným lístím ku mne prehovorili oveľa viac ako som čakala.


Zopár inšpirácií z internetu:

no najlepšie je nechať sa inšpirovať svojou dušou počas meditácie, rozjímania, nechať k sebe prísť tú správnu predstavu.