Kto bola naša prvá matka...

22.01.2021

Dnes som si vypočula krásny podcast o tehotenstvách a pôrodoch v Afrike, konkrétne v krajine Togo. Podcast Máma z Afriky je skutočne inšpiratívny.

foto hore - @rochyroncallo

V Afrike veria, že placenta je prvou matkou dieťaťa. Prvou matkou, ktorá živí dieťa a stará sa o dieťa, aby vyrástlo a mohlo sa zrodiť na Zem. Po pôrode sa matka a často i otec prihovárajú ku placente. Matka poďakuje placente ako prvej matke, ktorá sa starala o jej dieťa. Povie, že teraz sa stáva už matkou ona a preberá úlohu, ktorú niesla placenta počas tehotenstva. Poďakuje sa za silu, zdravie a lásku, ktorú dostalo dieťatko v priebehu deviatich mesiacov. Zároveň je tam zariekavanie dieťatka, aby bolo zdravé, aby malo dobré vlastnosti a rešpekt k rodičom...  Nakoniec je placenta zakopaná do zeme pod starý statný strom, o ktorý sa potom veľmi starajú.

Dojala ma predstava, že placenta je moja prvá matka. Veľa som čítala o následkoch skorého oddelenia placenty a pupočníka od dieťatka. Prakticky sme všetci už niekoľko rokov deprivované a úzkostné generácie, pretože sme pri narodení boli náhle odrezaní od našej pramatky. Od zdroja života a lásky. Dokonca sa tejto téme venujú i niektorí psychoterapeuti a zakladajú na tom svoju terapiu.

Cítim, že je možné obnoviť toto spojenie so zdrojom božskej lásky. Nebyť oddelenými a bez pocitu lásky a bezpečia. Môžeme zvoliť rôzne meditácie, vizualizácie, rituály, artterapiu - maľbu seba ako plodu v placente, a iné... spôsoby, ktoré môžu obnoviť to naše zdrojové napojenie sa na všelásku vesmíru. Na tele je čakra prazdroja asi dva prsty pod pupkom. Presne tam je naša energetická pupočná šnúra, ktorá čaká, kým ju znova ucítime a staneme sa znova začlenenými bytosťami vo vesmíre lásky a nekonečnej podpory.