Slovanská žena a Ježibaba - Baba Jaga
V nedávnom článku Ježibaba v nás som spomínala dôležitý archetyp, ktorý si ako slovanské ženy nesieme. Prekrútený archetyp, ktorý treba liečiť naprieč rodovou líniou a prijať ako svoju súčasť. Avšak v tomto článku sa chcem dotknúť niečoho hlbšieho, čo je za týmto slovanským ženským archetypom.
Je to prazdroj ženskej sily
Je to prazdroj sily slovanskej ženy
Je to príroda ako prazdroj života tu na Zemi
Slovanská žena má korene v slovanskej prírode a je napojená na veľkú bohyňu cez slovanskú zem. V našich končinách bol ženský princíp skrytý a prekrútený do podoby ohavnej Ježibaby. No nie všetko bolo na nej zlé.
Mnohí ruskí psychológovia sa venujú štúdiu archetypu baby Jagy, u nás nazývanej Ježibaby. Je dvojznačná, pomáha i škodí, nič nedaruje zadarmo, ale vie obdarovať a je spravodlivá. Zasväcuje hrdinu či hrdinku rozprávky do tajomstiev života a pomáha im prejsť z jednej úrovne na druhú. Je sprievodkyňa v prechodových obdobiach. Je prísna, ale vďaka nej hrdina či hrdinka zreje do svojej sily a učí sa prekračovať svoje domnelé hranice.
Baba Jaga, Ježibaba je však symbol niečoho oveľa staršieho, prapôvodného a neuchopiteľného. Zdroja života. Lona života, z ktorého povstal všetok život na Zemi. V slovanskom svete tento prazdroj predstavuje baba Jaga, ktorá má veľa iných mien v slovanských jazykoch. Možno by ste namietali, že veď tu máme bohyňu zeme Mokoš, bohyňu Morenu alebo bohyňu Ladu a i..., avšak žiadna z nich nezahrňuje pravú podstatu života v jeho všetkých odtieňoch. Sú neskoršími archetypmi, sú to čiastkové archetypy, nie celistvé. Sú kultivovanejšie a kultúrne veľmi vyšperkované. Prazdroj ženskej sily sa však nedá tak ľahko uchopiť, skrotiť a zaškatuľkovať. Je nevyspytateľný. A taká je i Ježibaba.
Príroda ako zdroj nášho pozemského života nie je milosrdná matka. Je pokojná i divoká. Dáva i berie. Rodí i ničí. Smrť je jej nástrojom pre pokračovanie cyklu. A s týmto nás najlepšie v slovanskom svete spája práve Ježibaba/baba Jaga. I keď áno, musíme sa predrať cez mnohé vrstvy prekrútenej pravdy o ženskom princípe (článok Ježibaba v nás ), pretože baba Jaga a jej známa podoba je prekrútená, ale i tak ona je tým kľúčom a cestou ku skutočnej slovanskej ženskej sile.
Tak ako ju máme vnímať?
Ako ju máme vidieť?
Ako vyzerá skutočná baba Jaga/Ježibaba?
Na túto otázku si musíte odpovedať sami a nájsť jej podobu v sebe. Tým, že sa spojíte s prírodou a jej ženskou podstatou, ktorá sa skrýva i vo vašom slovanskom DNA. Takže vám odpoviem otázkou:
Aký je tvoj vzťah ku prírodným silám?
Aká si Ty, keď si v spojení so slovanskou prírodou?
A ako vyzerá sila, ktorá Ťa spája so slovanskou zemou po ktorej kráčaš?