Strach z neúspechu

10.03.2019

Úspechy i neúspechy sú iba vyvrcholenia v našich životoch, ktoré sa stále opakujú a zároveň si ich často zamieňame, pretože ten najväčší úspech sa môže časom premeniť na prekliate a ten najväčší neúspech sa môže časom ukázať ako najväčší dar.

Ale to, o čom chcem písať, je čas, ktorý sa deje medzi úspechmi a neúspechmi. Ten čas je celý náš život, je to väčšina času, ktorý takto žijeme bez dopredu jasného výsledku snažiac sa o niečo. Je to celý náš život, kedy žijeme pre okamihy úspechu. Teda určite nie všetci, ale mnoho ľudí takto žije. Ten úspech je totižto nielen práca, ale i naše predstavy o našej starobe, našich deťoch... Stále plánujeme, kde budeme o pár rokov. A i tak sa všetko nakoniec zmení a nechceme vidieť ako sa to mení neustále pred našimi očami. Ako by sme to i mohli vidieť, keď stále plánujeme.

Život je najkrajší, keď ho žijeme bez posadnutosti úspechom a bez strachu z neúspechu. Obe veci sú veľmi vyčerpávajúce. Ak chceme žiť v prítomnosti a v radosti, budeme musieť jednoducho prestať visieť na úspechu a neúspechu. Pri úspechu je ľahké byť v radosti, ale keď príde strach zo straty úspechu, opäť sa dostávame do začarovaného kruhu.

Niektorí majú strach z úspechu, pretože sa veľmi boja neúspechu. Boja sa uspieť, aby potom nepadli na dno čo i len pri najmenšej chybe. Boja sa, že nenaplnia očakávania, ktoré budú na nich kladené ako na úspešných. Boja sa, že padnú a preto ani nezačnú kráčať. A tak stoja a stagnujú, kým nepochopia, že ich úspechy i neúspechy ich nedefinujú.

Úspechy i neúspechy sú naozaj iba okamihy, na ktoré kladieme príliš veľký dôraz. Oveľa dôležitejšie je, kým sme tu a teraz. Kým sa cítime byť, ako sa k sebe správame a čo dávame svetu naokolo. Ťažko sa žijem tým, ktorí padli, pretože verili vo večný úspech a ťažko sa žijeme tým, ktorí nemajú žiadnu nádej, pretože žiadny úspech ešte nezažili. Život je oveľa pestrejší ako naše súčasné merítka úspešnosti. Je na čase vytvoriť nové merítka úspešnosti, svoje vlastné alebo sa na úspechy a neúspechy úplne vykašlať, pretože každý úspech prináša so sebou i nové výzvy a skúšky a každý neúspech prináša i nové príležitosti, ktoré sme predtým nevideli.

Takže kľud. Úspech a neúspech sú si vlastne veľmi podobné. Sú to životné zmeny.