Poďakovanie sa životnej kríze

Najmä pri dlhodobej životnej kríze môžeme dospieť k názoru, že všetko strácame a sme prázdnejší a prázdnejší. To však nie je pravda. Každá kríza od nás očakáva veľké zmeny. V prvom rade v našom vnútri. Ak ešte nenastali zmeny v nás, pravdepodobne nemôžeme očakávať, že sa kríza čoskoro skončí. Najmä ak je to psychospirituálna kríza (čo je vlastne každá veľká kríza), ktorá nás chce transformovať. Niekedy trvá tak dlho, kým z nás nevyžmýka všetky ego masky či nepravdivé presvedčenia alebo čokoľvek iné, čo z nás chce životná kríza vyžmýkať. Kríza vždy vie, čo chce a vždy to dosiahne. Po dobrom či po zlom.

Odporúčam jedno cvičenie, ktoré môže veľmi zmeniť náš pohľad na krízu. Spísať si, čo nám kríza dala, čo v nás zmenila a čo stálo za to. Vypísať si to pozitívne a všetko, čo sme ani nečakali, že nám kríza prinesie. Môžu to byť i nečakané udalosti, cez ktoré sme sa dostali k dôležitým informáciám či skúsenostiam. Začnime však najprv spisovať vnútorné zmeny. Ak žiadne nenachádzame, možno práve prebiehajú a je dobré si nechať čas, aby všetko prebehlo tak ako má.


Výpis prínosov krízy

vnútorné zmeny nás ...

vonkajšie zmeny nás ...

náhody, synchronicity, stretnutia ...

Je dosť možné, že jedna veľká životná kríza nám môže priniesť všetko, po čom sme skutočne túžili. Môže nám priniesť nový zmysel života, pochopenia nás samotných, nájdenie nášho životného poslania, môžeme pochopiť svoje zranenia a vyliečiť ich a nájsť ľudí, s ktorými chceme tvoriť a oni s nami. Je toho toľko, čo nám kríza môže priniesť, že by sa mohla nazývať životným darom.

Po tomto cvičení - vypísaní, som si uvedomila, že to nie je kríza, ale proces. Veľký a transformačný proces, z ktorého vyjdem ako nová osoba. Je to veľká premena.

V každom prípade "kríza" prináša  pravdu a iba vďaka pravde sa môžeme správne rozhodovať.