Feng šuej a synchronicity


Na vlastnej skúsenosti som mala možnosť nahliadnuť, ako zázraky prichádzajú a rodia sa do hmotného sveta. Podľa starobylej filozofie bývania, feng šuej, môžeme prinášať do priestoru zmeny, teda predmety, symboly a robiť úpravy, ktoré predstavujú to, po čom v živote túžime a čo si chceme pritiahnuť. 

Pre pritiahnutie si partnerskej lásky odporúča klasická náuka feng šuej zamerať sa na oblasť juhozápadu ako oblasti partnerstva. Vhodnými doplnkami sú tradičné mandarínske kačičky, červená, ružová farba, obrázky dvojíc, kvety či obrazy kvetín, pre slobodné devy najmä ružové pivónie a mnohé iné predmety vytvárajúce príjemnú intímnu a romantickú náladu. Vytvoriť zo spálne skutočný chrám lásky.

Tak som sa to rozhodla skúsiť. Začala som celé svoje obydlie i dvor ladiť do párových dekorácií. Všade, kde mám nejaké nádoby, košíky, plody záhrady, zoskupujem ich do roztomilých dvojíc. Obklopovanie sa symbolmi toho, čo chceme, vytvára na podvedomej úrovni nové spojenia, ladí nás to na pocity, ktoré túžime prežívať. Takto upravený priestor nás vyživuje a pripravuje pre prijatie nových zmien v živote.

To, čo sa začalo diať o pár mesiacov, bolo zvláštne. Začali sa okolo mať samé od seba vytvárať dvojice predmetov a symbolov, celá záhrada sa mi premenila v tomto duchu. Tu vykvitli dva kvietky vedľa seba, tu narástli mrkvy, ktoré sa ovíjali okolo seba ako milenci a nebola to náhoda, celú sezónu som mohla pozorovať ako na moje nové naladenie reaguje celá záhrada a príroda okolo mňa. Mala som možnosť vidieť i tanec dvoch nočných motýľov, pravdepodobne lišaja hruškového, ktorý je najväčším motýľom v strednej Európe. Bolo to niečo nevídané. A mnohé iné milé náhody a príhody, ktoré odrážali moje vnútorné nastavenie. 

Synchronicity, ktoré mi ukázali ako funguje tvorenie i keď chápem, že tvoriť a meniť svet podľa vlastnej ľubovôle ide iba do istej miery a sama som sa naučila i vďaka práci v záhrade, sa viac odovzdať do rúk vyššej prozreteľnosti, ktorá je múdrejšia ako moje ľudské ja. Pokora a úcta voči životu a najmä k vlastnému životu nás očisťuje od túžob, ktoré vedú do slepých uličiek.   

Spomeniem ešte príhodu so soškami mandarínskych kačičiek. Vôbec som si ich neplánovala kúpiť, ale očarili ma v ezoterickom obchodíku a tak som si jeden malý párik kúpila. Cítila som, že toto bude mať nejaký účinok, pritom vôbec nie som poverčivá a nedám veľmi na tradičné feng šuej ozdoby, skôr hľadám naše kultúrne symboly, ale tieto kačičky boli neodolateľné. Do troch dní som mala záujemcu o bližšie zoznámenie sa so mnou. Láska ani vzťah nenasledoval, no presvedčila som sa o sile dohadzovania mandarínskych kačičiek. Sila starobylých symbolov a predmetov používaných mnohými generáciami sa hromadí v ľudskom kolektívnom nevedomí  a dá sa z nej do istej miery čerpať. Netreba sa však upínať na žiadnu vierouku. Skutočnú lásku nám môže priniesť iba vlastné srdce. 

Tajomstvo lásky a alchymistická dielňa lásky je v našom vnútri, tam je kľúč ku všetkému.