Lunárna     Astrológia

Venujem sa lunárnej astrológii z pohľadu lunárnych fáz, ktoré sú v bežnej astrológii prehliadané. Pritom sú fázy Luny/Mesiaca najstarším a najjednoduchším a zároveň najistejším spôsobom sledovania nebeských cyklov. Stačí vzhliadnuť k nočnej oblohe a Luna nám ukáže svoju tvár.

Prvé kalendáre boli lunárne a menštruačné. Pôvodný zverokruh bol súborom symbolov znázorňujúcich meniacu sa Lunu. Preto v ňom môžeme i dnes  nájsť veľa kruhových a polkruhových symbolov. Z dávnych časov máme pozostatky znalostí o vplyve Luny na záhradu, rastliny, stromy i semená. Lunárnymi fázami a ich vplyvom na človeka v čase narodenia sa už zaoberala i Hildegarda z Bingenu. Zaujímavým spôsobom rozpracoval lunárne fázy Dr. Eugen Jonáš vo vzťahu k ženskej plodnosti. A mnohí citliví astrológovia vnímajú silný vplyv lunárnych fáz v živote jedinca, napr. Dana Gerhardt. Poďme sa pozrieť, čím nás môže obohatiť meniaca sa tvár Luny.


1. krok -Lunárna tvár - tvár Luny v čase nášho narodenia


Lunárna tvár je tvár Luny so svojou náladou a atmosférou, so svojim vyžarovaním a každá tvár Luny v nás vyvoláva iné pocity a nálady. Nechajme sa preto unášať svojou tvárou Luny a objavme svoje prirodzené naladenie.

Môžeme hovoriť o 29,5 dňovom lunárnom cykle a teda asi o 29 tvárach Luny, ktoré sa delia do základných 8 skupín.

Nov, Mladý kosák, Prvá štvrť, Dorastajúca Luna, Spln, Cúvajúca Luna, Tretia štvrť, Starý kosák

a opäť nov...

Tu si môžeme vygenerovať podobu Mesiaca v rôzne dni Moon Page

Jonášova kalkulačka na výpočet plodných dní

je zas skvelá v tom, že nám presne ukáže deň a čas, kedy je Luna presne v takom dni a v takej fáze, v akej bola v čase nášho narodenia. Nezobrazuje síce obrázok Luny, ale ten si môžeme dodatočne dohľadať inde, alebo sa stačí v ten deň pozrieť na oblohu.

Niekto je narodený presne na niektorú z 8 tvárí Luny, väčšina je narodená v blízkosti týchto fáz a niektorí na prechode dvoch fáz.

Naša lunárna tvár vypovedá o našom nastavení v živote. Aký je najlepší prístup k narábaniu s vnútornou silou, ako nachádzať rovnováhu v živote a čo je pre nás prirodzené. Napr. pre ľudí narodených v čase splnu môže byť prirodzené žiariť a byť vidieť... Každá tvár Luny má svoju vlastnú žiaru a spôsob ako narábať a ladiť svet do rovnováhy. 

Na začiatok nám môžu pomôcť  nasledujúce súvislosti a vzťahy. Pre bližšie pochopenie svojho lunárneho nastavenia si môžeme prevziať podobnosti z iných prírodných cyklov, ktoré majú tiež členenie na 8 fáz. Napr. ste narodení v čase novu, ktorý má podobnú silu ako zimný slnovrat, či začiatok menštruácie. Nálada a atmosféra týchto období spolu súvisí.


Tabuľka prepojenia prírodných cyklov so ženským cyklom

Nov

Zimný Slnovrat, Sever, Biele teliesko a začiatok krvácania  

Mladý kosák

Hromnice, SV, Krvácanie

Prvá štvrť

Jarná rovnodennosť, Východ, Koniec krvácanie - zretie vybraného vajíčka

Dorastajúca Luna

Májky, JV, Dozrievanie vybraného vajíčka

Spln

      Letný Slnovrat, Juh, Uvoľnenie vajíčka - ovulácia                 

Cúvajúca Luna

Dožinky-žatva, JZ, Žlté teliesko

Tretia štvrť

Jesenná rovnodennosť, Západ, Začiatok predmenštruačnej doby

Starý kosák

Dušičky, SZ, Predmeštruačný čas

Ak citlivo vnímame posolstvá rôznych prírodných cyklov, ľahko sa budeme vedieť vcítiť do svojej lunárnej tváre. Napr. čas jesennej rovnodennosti je časom jemnosti babieho leta, poletujúcich pavučín, zrelých jabĺk, zberu plodov, časom zhodnotenia a časov vstupu do tmavšej časti roka. Môžeme začať pociťovať napätie zo vstupu do tmavšieho času, času ponorenia sa. Vtedy zhodnocujeme, čo bolo a aké to bolo. Úroda našich predošlých krokov sa ukazuje v dobrom i zlom. A v ženskom cykle sa táto lunárna fáza spája so začiatkom predmenštruačnej doby a vtedy začíname skutočne vidieť ako sme na tom a čo nám vadí a po čom túžime a nedopriali sme si to v predchádzajúcom období. 

Môžeme si brať príklad z prírody a naladiť sa na podobné cykly a spôsoby prejavu, ktoré nám pomôžu danú dobu zvládnuť.

Nebudem rozpisovať každé vzájomné prepojenia, pretože verím, že si sami nájdete vlastné spojenia a pocity, ktoré s tým súvisia. 

A o tom lunárna astrológia je. O pocitoch, nie o výpočte vlastností a možností, ale o nacítení nálady a atmosféry, ktorá sa s jednotlivými lunárnymi tvárami spája. 

Naciťujme seba a spoznáme seba i svoje vzťahy k prírodným cyklom.


2. krok - Spojenie sa so svojou lunárnou tvárou


Zadívajme sa na oblohu v čase, kedy je Luna v takej podobe, v akej bola v čase nášho narodenia. Čo cítime? Kam nás vedie a čo v nás vyvoláva? Aké vnútorné hĺbky a vlnobitie pocitov sa v nás deje pri pohľade na naše lunárne zrkadlo?

V deň našej lunárnej tváre sa môžeme lepšie naladiť na spôsob cítenia a prežívania, narábania so životnou silou spôsobom, ktorý bude pre nás najprirodzenejší a privedie nás do životnej rovnováhy.

Slnko nám dáva životnú silu, preto doba roka, kedy sme sa narodili, dáva charakter našej životnej sile, ale to ako s ňou čo najlepšie narábať a ladiť ju, tomu nás učí Luna.

Pre bližšie pochopenie lunárneho svetla Význam lunárneho svetla

v tomto článku uvádzam hlbší charakter lunárneho svetla a tiež rady ako úspešne sledovať svoju lunárnu tvár.

pozri tiež  Spojenie s Lunou   Obrad Veľkej Rovnováhy

Keď som prvýkrát videla svoju lunárnu tvár, lunu, aká bola pri mojom narodení, bolo to akoby sa čas zastavil v nekonečnej nádhere. Som narodená krátko pred novom a preto som si musela privstať, aby som zachytila východ Luny skoro ráno a videla jej jemný tenký kosák, ktorý sa o pár dní ponorí do úplnej tmy novu. Pocítila som hlboké spojenie s týmto jemným svetlom Luny, ktoré je krátko pred novom. Snový svet, ponáranie sa do hĺbky a nádeje. Pochopila som, prečo som, aká som v cítení a životnom naladení. Som ako strácajúca sa Luna pred novom.

Pozorovanie Luny

Ak chceme pozorovať Lunu, nesmie byť zamračené. Luna vychádza a zapadá každý deň inak. Okolo splnu je viditeľná takmer celú noc. Po nove, keď začína rásť, je viditeľná od poobedia a po polnoci zapadá. Keď cúva a zmenšuje sa, je každý deň viditeľná viac a viac cez doobedie. Najlepšie však veľmi skoro ráno. Pri nove prirodzene viditeľná nie je, ale nočná obloha a príroda má vtedy veľmi zvláštnu atmosféru, ktorá je iná ako v iné dni Luny. Východy a západy Luny je možné si dohľadať na internete a podľa toho sa zariadiť pri pozorovaní. 3. krok 

Narodeniny a lunárna predpoveď na rok
Každý rok slavíme narodeniny v ten istý deň, ale tvár Luny sa mení a nie vždy je v čase našich narodenín rovnaká ako bola pri našom narodení. 

Tvár Luny, lunárny deň, fáza Luny, v akej je pri našich narodeninách, vypovedá o tom, aké výzvy a cesty nás čakajú v nasledujúcom roku do ďalších narodenín. 
Pre bližšie pochopenie sa môžeme inšpirovať horeuvedenou tabuľkou a zároveň nás môže narodeninová Luna odkazovať na tú ktorú časť roka, kedy budú prebiehať v nás najväčšie vnútorné či vonkajšie zmeny alebo tiež na čas, ktorý môžeme najlepšie využiť pre svoj posun a rozkvet života.
Napr. v čase narodenín je Luna deň pred prvou štvrťou, ktorá sa spája s jarnou rovnodennosťou a s jej silou preraziť a začať nové veci ako jarná sila. A táto téma vás môže sprevádzať po celý rok. Zároveň vás narodeninová Luna deň pred prvou štvrťou odkazuje na to, že do ďalších narodenín je vhodné vnímať a používať silu prvej štvrti v celej jej nálade a nádhere a vtedy sa vám bude najlepšie dariť.

Pre spojenie lunárnych fáz s feng šuej metódou, odporúčam článok Feng šuej v nových súvislostiach, kde je podobná tabuľka prepojenia prírodných cyklov. 
Napr. prvá štvrť Luny sa spája s jarnou rovnodennosťou a zároveň s feng šuej oblasťou Rodiny a zdravia a s východnou časťou bytu.
Ak vás zaujíma prepojenie prírodných cyklov odporúčam článok Dni Sily/ohniská sily/Vortex

Tabuľka prepojenia prírodných cyklov s feng šuej

Lunárny kolobeh

Nov 

Mladý kosák 

Prvá štvrť 

Dorastajúca Luna 

Spln

Cúvajúca Luna

Tretia štvrť

Starý kosák

Pakua oblasti bytu, domu, záhrady

Kariéra - poslanie - sever

Duchovný rast - vnútorný hlas - sv

Rodina a zdravie - životná sila - východ

Hojnosť - plnosť života - jv

Sláva - sebarealizácia - juh

Partnerstvo - vzťahy - jz

Tvorivosť - možnosti - západ

Nápomocní priatelia - pomoc - sv

Slnečný kolobeh

Zimný Slnovrat

Hromnice

Jarná rovnodennosť

Májky

Letný Slnovrat

Dožinky - žatva

Jesenná rovnodennosť

Dušičky