Prvý jarný čaj na očistu

15.03.2019

Už pár dní je možné zbierať prvú žihľavu. Je veľmi pŕhlivá, tak pozor, ale je to tá najúčinnejšia žihľava z celého roka. Je menšia, viac pŕhli, obsahuje najviac čistiacich látok a rozhodne je to skvelý štart na jarnú očistu. Žihľava svojou povahou z nás vyženie i tie posledné telesné i emočné stuhnutosti, ktoré si nesieme z dlhej zimy. Keďže dni sú ešte pomerne chladné, teplý žihľavový čaj je skvelý pomocník. Kto má rad smoothie, môže použiť čerstvú žihľavu.

Suším veľa byliniek najmä na zimné mesiace, ale žihľavu používam vždy sezónne na jar, ale i počas leta. Ak tiež zbierate bylinky, určite ste si všimli, že žihľava býva veľmi rýchlo zavoškovaná a nepoužiteľná. Preto je dobré začať zbierať čím skôr. Napriek tomu nechávam i takúto žihľavu tam kde je, aby mohla byť domovom húseníc babôčky pávookej a pŕhľavovej.

Neskôr, keď je už odkvitnutá a stará, čo je asi začiatkom leta, ju ostrihám a hodím do kompostu. Žihľava je skvelé zelené hnojivo. No a počkám si na druhú žihľavovú sezónu na konci leta. Nie je pravda, že je staršia žihľava škodlivá. Ak sa nachádza na čistej pôde, nie je dôvod sa jej obávať. Kvitnúca žihľava a jej semenáčiky sú plné vitamínu C a vhodné na priamy konzum.

Urtica urens je naša kráľovná jari.