Make - up ? Ďakujem, neprosím...


"Ženská tvár je more pocitov a vyžaruje mäkkosť"

Make-up vytvára na tvári ženy výraz a pocitovú tvár, ktorá je však iná ako tá pravá premenlivá pocitová tvár ženy. Nie je ani možné byť stále v rovnakej nálade a s rovnakými pocitmi. Nikto nie je zamrznutý celý deň v jednom výraze. A to je presne to, čo make-up robí. Zakrýva prirodzené ženské vlnenie, plynutie pocitov, ktoré vyžarujú z tváre. To, čo vyžaruje z úprimnej tváre, nemôže žiadny make-up podporiť, pretože je statický, nie je živý, nehýbe sa a neplynie v rytme ženy. Make-up je žiadaný práve pre svoju statickosť, pre schopnosť skryť, fixovať, držať a nemeniť sa.

Rada chodím so svojou tvárou, pretože viem, aké to je chodiť s makeupom dlhé roky a veriť, že je to pre mňa dobré. Rada som používala výhovorku, že sa maľujem nie preto, že by som sa nemala rada taká aká som, ale preto, že je to tvorivé a hravé a je to istý druh umenia. Dnes keď to počujem z úst mnohých žien, najmä tých duchovných, len sa v duchu smejem. Som rada, že mám túto lekciu za sebou. A áno, ženy sa maľujú kvôli mužom, nie kvôli iným ženám, či sebe. Chcú získať pozornosť a lásku, chcú byť milované a keďže sa samé o sebe cítia nedostatočné, umelo sa menia podľa očakávaní spoločnosti. 

"Ženy používajú make-up ako brnenie voči tvrdému racionálnemu svetu. Je ľahšie obstáť v boji ak ste viac ako muž. Make-up skrýva zraniteľnú ženskú tvár, skrýva to, čo skutočne žena cíti. Ak sa žena naučí potláčať čo cíti, tvrdne a vnútorne zomiera."