Symptotermálna metóda

Symptotermálna metóda je štatisticky najúčinnejšia antikoncepčná metóda. Vhodná pre páry v dlhodobých a vážnych vzťahoch. Najčastejšie je využívaná pármi, ktoré túžia počať dieťatko.

Túto metódu využívam i pre lepšie pochopenie svojho cyklu a ako kontrolu svojho reprodukčného zdravia.

Pomocou tejto metódy je možné určiť plodné a neplodné dni. Vždy však treba rátať s asi 5 dňovou životnosťou spermií. A preto je dobré vedieť, kedy máme ovuláciu. Plodné sme teda asi 5 dní pred a 5 dní po ovulácii, keďže spermie žijú dlhšie ako vajíčko a treba s tým pre istotu rátať.

Základ metódy je v meraní teploty v pošve a v sledovaní pošvového hlienu. Meranie teploty v pošve je presnejšie ako meranie pod pazuchou či v ústach. Ráno, hneď po prebudení, bez toho, aby sme vstávali z postele. Teplomer je dobré mať prichystaný pri posteli. Teplomer zasunieme kúsok do pošvy, 2 - 4 cm. Držíme ho tam asi 5 minút. Následne teplotu zapíšeme a tiež o ktorý deň cyklu sa jedná.

Teplotu meriame pár dní pred a po ovulácii. Môžeme však i v iné dny cyklu, aby sme si potvrdili správnosť a priebeh cyklu.

Pred ovuláciou je teplota nižšia napr. 36,6 °C

Po ovulácii je teplota vyššia až do menštruácie napr. 37 °C

Po ovulácii teplota stúpne asi o 0,3 - 0,5 °C

Vždy meriame s tým istým teplomerom. Najlepší je ortuťový. Osobne používam sklenený teplomer s gáliom, ktorý vyzerá presne ako ortuťový, ale je bezpečnejší. Digitálne teplomery nemám rada, ale je to vec vkusu a skúseností.

Ak teplota nestúpne, môže sa jednať o anovulačný cyklus, čo znamená, že nedošlo k ovulácii - k uvoľneniu vajíčka z vaječníka a nie je možné otehotnieť. Občas sa to stáva i zdravým ženám a asi každá žena mala v živote anovulačné cykly a ani o tom nevie napr. v záťažovom období, počas choroby či v strese... Ak to však pretrváva, môže sa jednať o vážnejšiu hormonálnu nerovnováhu alebo skryté ochorenie.

Sledovanie hlienu je tiež veľmi dôležité, ale oveľa presnejšie je meranie teploty. Ovulačný hlien môže byť veľmi hojný. Vždy je však nedráždivý, ťahavý, priehľadný, pripomínajúci vaječné bielko.