Ukrajinský cit pre hudbu

06.11.2021

Ukrajinský cit pre hudbu je niečo, čo ma sa hlboko dotklo. Nikdy som nič také nevidela u iného národa či etnika. Nikdy. Ukrajinci sú piesňou Zeme. Nejde o to, či sú Slovania alebo nie, nejde o to, či sa Vám ich ľudová či súčasná tvorba páči. Nejde o to, či s Vami rezonuje ukrajinská kultúra. Ja hovorím o cite pre hudbu, o tom ako cítia a prežívajú hudbu. A to je niečo jedinečné, čo tento národ má. I tí Ukrajinci, ktorí nemajú nadanie na hudbu, majú tento cit rozoznať hlbokú podstatu hudbu. Jazyk hudby a cítiť ho. Prežívať ho celým svojim srdcom.

Vnímam to ako dar zeme, kde žijú. Táto lokalita má zrejme jedinečné vyžarovanie, ktoré prináša práve citlivú muzikálnosť. Zasahuje to i východ Slovenska, ale musím úprimne povedať, že u nás je to skôr slabý odvar oproti Ukrajine. Všetci milujeme najmä ľudové piesne z východného Slovenska. Vlastne poznám najmä tie z východu. Tam už zasahuje táto duša piesne, ktorá pramení niekde na území dnešnej Ukrajiny.

Keď som mala možnosť sledovať video z ich speváckej súťaže, veľmi ma prekvapila citlivosť publika i poroty. To ako to prežívali a aké emócie dokázali prežívať, to bolo niečo neskutočné. Takúto citlivosť my ako národ nemáme. Viete, dať si do klipu krásne slovenské dievčatá v kroji nestačí, aby vznikla silná slovenská pieseň. Dnes je folklór trendy, ale keď vidím niekedy to stvárnenie, nasilu to tam dať a pritom to necítiť. Je mi z toho až trápne a ťažko. Avšak všade, nielen u nás vzniká hudba bez skutočnej hudby.

Ukrajinskú dušu vnímam ako spojenú s piatou čakrou. Čakrou komunikácie, prejavu a tvorivosti, najmä však hlasom a v spojení so srdcom. Hlas srdca. Ukrajinská zástava je zlato tyrkysová. Zlatožltá farba predstavuje zlaté pole pšenice a tyrkysová oblohu. Možno je to i symbol zlata v hrdle, zlata v hlase a zlata, ktoré prinášajú do hudby, do komunikácie melódiou.

Dejiny ukrajinského národa sú dosť krvavé a Ukrajina je miestom dnešných i historických sporov a to i medzi samotnými Slovanmi. Ani dnes nenachádza tento národ pokoj. Ak predstavujú piatu čakru Slovanov a možno i Zeme, dávalo by to hlbší zmysel. Kto chce umlčať hlas Slovanov a ich prejav? A prečo... Prečo by niekto ničil hlas národa, ktorý tak citlivo nesie hlas Zeme? Ukrajina je významné územie, kde sa formovala slovanská kultúra. Ukrajina je  do veľkej miery starým centrom našich slovanských predkov. I keď naša história je samozrejme plná miešania a presúvania národov. Možno ak by sa vyliečila Ukrajina, vylieči sa i náš slovanský hlas, hlas srdca a náš prejav bude opäť vo svete silný a počutý.

Aura-Soma B83 - "Sezam otvor sa"

Tento flakón aura-somy pre svoju farebnosť je veľmi spojený s vibráciou Ukrajiny. Jeho témou je otvorenie sa pradávnej múdrosti, ktorá je tvorivo komunikovaná cez srdce. Pomáha odpovedať na otázku: "Kto vlastne som?" Pomáha na ceste k vlastnej individualite a to i vďaka pradávnej múdrosti predkov a múdrosti dávnych ríš. Je spojený s minerálnou ríšou a s novými technológiami.

Na záver prikladám zopár videí, ktoré sa dotkli mňa, ale s vami to nemusí rezonovať, vnímajte to prežívanie za tým... a možno nájdete iných ukrajinských umelcov, ktorí vám prinesú zážitok o ktorom hovorím.

Moja milovaná Katya Chilly, ukrajinská víla, jej hudba je plná duchovnosti a folklóru

pieseň Bantik tu

Olena UUTAi je umelkyňa, ktorá vyrastala v Jakutsku a tvorí novodobý jakutský folklór. Avšak jej otec je Rus a matka Ukrajinka. V jej speve je cítiť tá ukrajinská citlivosť na hudbu a hĺbka prežívania hudby. Ukrajinská krv ženskej línie sa nedá zaprieť.

alebo hudobná skupina Dacha Bracha, ktorá spája hudobné štýly viacerých etník

Z modernej hudby sa mi páči tvorba Iriny Bylik, ktorá je plná vášne a lásky