Lagenaria siceraria - Kalabasa - Indická uhorka

"Tradičná tekvica domorodých národov celého sveta"

Lagenariu som vypestovala zo semienok a priesady som dala do skleníka už začiatkom apríla. Napriek teplomilnosti rastliny, sa priesady hneď chytili a už 15. júna som mala prvý plod v tvare pretiahnutej hrušky dlhý asi 40 cm. Potom nasledovalo obrovské rozrastanie a zarastanie skleníka, i strechy skleníka. Rastlina má samčie i samičie kvety, takže sa bočné výhonky nesmú odstraňovať a potrebuje prístup opeľovačov. Ďalšie plody mi nahádzala až v polovici júla a to tak rýchlo, že som sa nestačila čudovať. Rastlinu som pestovala bez použitia chémie a hnojenia. Použila som bio zem a počas rastu som zopár krát ešte prihodila tejto zeme ku koreňom. Táto rastlina potrebuje konštrukciu po ktorej sa bude ťahať, ideálne po starej kostre z foliovníka. Výhoda je, že na ňu nejdú žiadne škodce a vôbec nechytá uhorkovú pleseň na listoch.

Chuť plodov je niečo ako cukina, ale výhoda lagenárie je, že nevodnatie v šalátoch ako cukina. I zrelšie plody s väčšími semienkami sa dajú konzumovať, pretože sú lahodné a mäkké. A obsahujú cenné živiny. Nikdy nekonzumujeme plody kyslej chuti. Obsahujú toxíny, ktoré môžu spôsobiť vážne tráviace ťažkosti. S tým skúsenosť nemám, ale dočítala som sa o tom, preto upozorňujem. Inak má tekvica takmer neutrálnu chuť. Niektorí ju zavárajú ako rusle, iní, po dozretí uskladňujú na zimu alebo používajú ako dekoráciu.

Táto tekvica je jedna z najvýživnejších tekvíc vôbec.

Obsahuje najviac cholínu v rastlinnej ríši. Cholín/vitamín B8 je dôležitý pre správne fungovanie mozgu, nervovej sústavy a činnosti svalov. Cholín sa priamo z krvi vstrebáva do mozgu. Pôsobí proti ukladaniu tuku v cievach a v pečeni. Cholín sa zničí alkoholom a antibiotikami. Cholín obsahuje látku, ktorá pôsobí ako prenášač nervových vzruchov, informácií medzi nervovými bunkami, preto ten blahodarný vplyv na nervový systém. V Indii, kde je lagenária tradičnou potravinou, sa z jej semienok vyrába prášok, ktorý rozdávajú ľuďom po zemetrasení ako prostriedok na ukľudnenie nervovej sústavy a zvládanie stresu. Novorodenci majú v krvi vysoký obsah cholínu, pretože ich nervová sústava je v stave prudkého rozvoja, preto môže byť lagenária vhodná i pre kojace mamičky, najmä pre tie, ktoré nekonzumujú živočíšne produkty.

Tradičné americké, africké i indické kultúry z nej po dozretí vyrábali nádoby, hudobné nástroje a dekorácie. Jej pestovanie zvládne i začiatočník a radosť prinesie nielen ako jedlo pre náš mozog, ale i ako pekná exotická ozdoba v studených zimných mesiacoch. Kôra dozretej kalabasy je nesmierne tvrdá. Pracne som na jeseň pilovala tekvice pilkou na železo, vydlabávala a sušila na radiátore, aby som si vyrobila tradičné tekvicové nádoby. Tie, ktoré som nechala v záhrade celú zimu, nakoniec vyschli ešte viac, ostali akoby zvetrané a odolné, aj keď sa najprv zdalo, že splesnivejú. Zdatnejší z nich vyrábajú rôzne dekoračné i úžitkové predmety, najčastejšie vtáčie búdky. Lagenária ma veľa tvarov a veľkostí, ktoré si volíme podľa vkusu. Chuť majú všetky rovnakú.

mohlo by vás zaujímať   Tekvica figolistá   Tekvica thajská - Ropucha