Archetyp               Medúzy

Kto bola Medúza?


Jedna z troch gorgón, ktoré v skutočnosti nepredstavovali hrôzy hlbín mora ako sa to zvyčajne uvádza, ale tri gorgóny odkazujú na dávne ženské mystériá, panny, matky a stareny. Jediným pohľadom menili mužov na kameň, čo v skutočnosti predstavuje schopnosť spôsobiť stoporenie penisu. A práve pre ženskú silu boli gorgóny zdémonizované. Telo hada, pazúre, čierne hady namiesto vlasov, ostré zuby a v prípade Medúzy i oslepené oči.

Medúza predstavovala starenu, najstaršiu zo sestier gorgón. Vládla Smrti a jej meno znamená Múdrosť. 

A ako to už býva, práve pre tento jej aspekt sa stala najznámejšou a zároveň najzdémonizovanejšou gorgónou, ktorej boli neprávom prisúdené tie najdesivejšie a najohavnejšie vlastnosti.

V mytológii nájdeme viaceré verzie o tom ako bola pôvodne Medúza kňažkou v Athéninom chráme, až kým ju nezviedol Poseidon a následne ju potrestala Athéna tým, že ju premenila na netvora. Iná verzia hovorí o tom, ako ju Poseidon znásilnil a následne ju Athéna premenila. Obe verzie predstavujú zaujímavé archetypy cesty ženy. 

V prvom prípade, kde je zvedená kňažka bohyne a kde je archetyp ženy, ktorá nasleduje svoje túžby a je za to potrestaná Athénou, ktorá predstavuje ženský rozum. 

Táto verzia pojednáva o vnútornom boji v žene, o boji rozumu a citov. A následné sebatrestanie a pocit viny, ak nasledujem svoje túžby.

V prípade znásilnenej Medúzy Pseidonom, môžeme hovoriť o obrovskej bolesti a krutosti, ktorou si musela kňažka Medúza prejsť. Jej následný odstrašujúci zjav, na ktorý ju premenila Athéna, predstavuje spôsob akým sa vedomie a podvedomie vysporiadava so sexuálnou traumou. Medúza sa premieňa na démonickú bytosť, pričom jej zjav nie je trest, ale vyjadruje jej skutočné pocity zo znásilnenia. Na tejto úrovni je veľmi vhodné pracovať s týmto archetypom u žien, ktoré prešli sexuálnym násilím.

Aká je vaša Medúza?


S Medúzou som začala pracovať pred zimným slnovratom v čase najväčšej tmy roka a zároveň sa vo mne otvorili moje vlastné rany a tma, ktorá skrývala veľa bolesti. Vyvolal to článok o krutých znásilneniach na Ukrajine, ktoré sú súčasťou prebiehajúcej vojny. Našťastie nemám skúsenosť so sexuálnym násilím, ale snáď žiadna žena sa nevyhne nejakej forme sexuálnej šikany, ponižovania a iných neblahých skutkov útočiacich na jej telo. Zároveň ku mne priplávala Medúza ako zvierací posol, ktorá učí plynúť s prúdom života. Odovzdať sa a pustiť. Byť unášaná prúdom na to správne miesto. Dôverovať a byť poddajná prúdu života.

Môj archetyp Medúzy predstavuje môj vlastný balík bolesti, ktorý si nesiem v sebe. Pri vizualizácii si gorgónu Medúzu hýčkam a neodháňam ju. Stelesňuje moju bolesť, bez ktorej by som nepoznala svoju citlivosť, pravdu ani lásku, pretože by som nevedela veci odlíšiť. 

Moja i vaša Medúza je tu pre nás ako pravda o tom, čo všetko cítime, keď sme zranené, nie je zlá, je pravdivá a cíti všetko, čo nám ubližuje a škodí.

,,,Medúza v hlbinách mora, moju dušu volá

Vznáša sa pod vodnou hladinou, volá ma krásou vábivou

Medúza, jedna z troch tvárí ženy, kráľovná, ktorá vladne smrti a žije v tieni,,,


Hovorí sa, že červený koral vznikol z krvi Medúzy, keď jej Perseus odťal hlavu.Gorgóna Medúza bola matkou bájneho koňa Pegasa. Otec bol Poseidon.