Syndróm dráždivého čreva

Nakoľko mám osobnú skúsenosť s črevnými ťažkosťami od detstva, kedy som mávala zápchy a neskôr v puberte to prešlo do syndrómu dráždivého čreva a kožných problémov, rada by som s vami pozdieľala liečivú vizualizáciu na črevá. Pri mojich problémoch mi veľmi pomohol prechod na rastlinnú stravu, ale najmä vynechanie lepku z jedálnička, čo mi vyliečilo i niekoľkoročné kožné ťažkosti. Pozor na kukuricu, ktorá je bezlepková, ale keďže patrí medzi obiloviny, má podobné látky ako lepok a mnohým spôsobuje podobné ťažkosti.

Zmena jedálnička je základom, ale rovnako veľkú úlohu zohráva psychika. Spoločenský systém stojí na časovom harmonograme a drile, ktorý nezohľadňuje naše prirodzené potreby a preto sme chorí. Hemoroidy, zápchy, hnačky sú veľmi častým javom u viac ako polovice populácie. Hovorí sa však o tom s ostychom, pretože je to "špinavá" téma. Odpor k črevám spôsobuje napätie v tejto časti tela a tým sa tráviace problémy iba zhoršujú.

V ľudskom tele nie je nič špinavé, ani samotný obsah čriev, ktorým je chemicky spracovaná potrava, čiže kompost. A kompost je najväčšie bohatstvo, pretože zabezpečuje pokračovanie života. Kompost je budúce zlato.

Ľudia trpiaci syndrómom dráždivého čreva sú ľudia, ktorí stres a neistotu prežívajú najviac práve cez túto časť tela. Nastáva tu akési chvenie tkaniva, steny čreva. Dalo by sa rovnako hovoriť o stuhnutí, napätí a predovšetkým nesprávnom dýchaní. Ľudia s dráždivými črevami prijímajú vonkajšie chvenie na svoje črevá. Strach im "trasie črevá" - hnačka alebo ich "zmrazí" - zápcha.  Ako jednu z možností ako si pomôcť, uvádzam liečivú vizualizáciu, ktorú sama používam.


Liečivá vizualizácia na črevá


Dýchajte pokojne a zhlboka v rytme, ktorý vám v danej chvíli vyhovuje.

Predstavujte si vnútornú stenu čriev ako krásne, ružové, elastické a pevné tkanivo, ktoré je v pokoji. Všimnite si, aké sú steny čriev pevné, hladné a elastické. Prispôsobivé, ale nepriepustné. 
Dôležité je si vytvoriť vlastnú predstavu o svojich črevách. Má to byť obraz, ktorý, keď si vybavíte, zaplaví vás pocit istoty a pokoja. 

Kľúčová je krásna predstava steny čriev, najlepšie zvnútra, pretože to dodáva pocit istoty a bezpečia. 
A dôležité je dýchať, pretože zdravý dych podporuje elasticitu čriev a ich správne fungovanie.

Arómaterapia, prírodné esenciálne oleje
Liečivú vizualizáciu môžete spojiť s inhaláciou

...pár kvapiek do dlaní či na zápästie a vdychovať alebo jemná masáž bruška... 

Fenikel je vynikajúci pri zastavených vetroch a rovnako pomôže vyprázdneniu.

Mandarinka odplaví strach a uvoľní napätie.

Litsea cubeba dodá istotu a pocit vnútornej sily.

Mrkva vás ukotví do pocitu istoty.

Ruža uvoľní napätie a pomôže vyprázdneniu. 

Pri práci s prírodnými esenciálnymi olejmi treba hľadať a skúšať, čo je pre vás to pravé. Je viacero možností ako uvádzam. S týmito mám dobrú osobnú skúsenosť.