Vegánske mäso - Sírovec obyčajný

Sírovec obyčajný - Laetiporus sulphureus, je huba rastúca na kmeňoch listnatých stromov, ktoré napadá a rovnako ju môžeme nájsť na starých pňoch a rozkladajúcom sa dreve. Rastie od jari do konca jesene. Občas i v záhradách na slivkách a čerešniach. Často na stromoch pri potoku či rybníku.

Táto huba je nielen krásna, ale predovšetkým kulinárska lahôdka. Uvarený sírovec má konzistenciu kuracieho mäsa, ale podľa mňa je oveľa lepší a voňavší ako mäso - mäso mi smrdí. Kto nemá rád slizské hríby, u sírovca to nehrozí. A je veľmi zdravý.

Podľa tradičnej čínskej medicíny sírovec dopĺňa základná životnú silu cchi a podporuje tvorbu krvi a ako iné huby má protinádorové pôsobenie.

Uskladňovať ho môžeme mrazením, najlepšie však sušením napr. na kocky či rezňové plátky. Suší sa rýchlo, pretože je to hutnejšia huba.

Je to najsýtejšia huba, akú som zatiaľ jedla. A to som ich jedla už veľa.

Tip ako očariť i všežravcov

Vegánska kuracina

Nakrájajte sírovec na kocky ako kuracinu na dusenie. Uvarte ho a potom krátko uduste s inými prísadami ako zelenina, strukoviny... . Stačí však len osmažený cesnak či cibuľa, čierne korenie, soľ a pridať uvarený sírovec a"kuracina" je hotová.

Dobrú chuť :)

odspodu je žltý ako síra
odspodu je žltý ako síra

- moja malá zbierka kníh o hubách -