Kniha tieňov

Kniha tieňov je kniha, ktorá v sebe skrýva tajomstvo sily čarodejnice.

Dnes si veľa novodobých čarodejníc vytvára knihy tieňov, ktoré obsahujú veľa opísaných poznatkov a veľa cudzích vedomostí. Nie však ich vlastných. Z môjho pohľadu je kniha tieňov veľmi osobná a vzniká až potom, ako daná čarodejnica objaví v sebe hlboký prameň sily, až keď sa dotkne dna a duše samotnej, až potom vie, čo je jej jadro a kde môže v sebe hľadať božskú pomoc.

Až teraz som sa rozhodla začať s písaním knihy tieňov, i keď mám veľa rôznych iných zápisníkov, ktoré doteraz zastupovali knihu tieňov. I tento blog je jedna veľká kniha tieňov. Tie mi zostanú, ale kniha tieňov bude odrazom môjho osobného, veľmi intímneho vzťahu s veľkým tajomstvom života a najmä bude postavená na tom, ako sa spojiť so svojou dušou a vnútornou silou. Mystika, reč mojej duše, ktorej rozumiem iba a vzťah k božskému. A tak z toho prirodzene vyplýva, že moja kniha tieňov nebude preplnená náhodnými zápiskami či kresbami, ale bude akýmsi tajným kódom mojej duše. Každý príspevok bude viac ako len obsah a obrázok, každý príspevok bude symbolom hlbokej pravdy mojej duše.

Každý to samozrejme môže vidieť a cítiť inak. Je možné mať i viac kníh tieňov na rôzne zamerania ako sú kúzla, recepty, skúsenosti, zážitky, bylinky, lunárny denník, ženský denník, tieňové mystériá a i... Ja však pristupujem ku knihe tieňov ako ku môjmu osobnému mystickému kľúču a i to môže byť pre mnohých dobrá cesta.

Nie je nutné mať knihu tieňov. Kniha tieňov je pre tie čarodejnice, ktoré rady tvoria písaním, kreslením a rukami. Teda skôr pre tie literárne založené čarodejnice. Kniha tieňov nie je punc kvality a úrovne čarodejnice. Je to iba jeden zo spôsobov ako byť v spojení so svojou silou.

Čo znamená slovné spojenie "kniha tieňov"?

Osobne to vnímam tak, že kniha tieňov predstavuje to, čo je na pomedzí vnútorného svetla a tmy. Je to tenká čiara, ktorá z nás robí ľudí a zároveň nám umožňuje vidieť i sa načiahnuť  rovnako za svetlom i za tmou. Je to vec voľby a našich možností. Tieň nie je tma ani svetlo. Tieň je hranica, ktorá spája dva svety, dve protichodné sily do harmonickej jednoty. Ako jin a jang.


"Najlepšia kniha tieňov je obyčajný zakladač"

Veľkosť - zakladače ponúkajú veľa miesta pre zakladanie stránok a to dokonca i tučnejších stránok napr. s nalepenými bylinkami či inými predmetmi.

Chyby nevadia - ak spravíme chybu, nemusíme nič trhať, zakrývať či opravovať. Jednoducho založíme novú stránku.

Ľahké presuny - presuny stránok sú jednoduché a nezničia knihu.

Zmeny bez bolesti - môžeme zmeniť prakticky takmer všetko, vždy si ponecháme čo chceme a ľahko pridáme nové. I samotný zakladač je možné vymeniť a pritom obsah neutrpí.

Bezpečie - stránky a obrázky sú v obaloch lepšie chránené.

Výber farieb a motívov - zakladače sú vo všetkých farbách alebo majú krásne obrázkové motívy.

Cena - zakladače s obalmi sú pomerne lacné a dostupné každému

Sama som majiteľkou knihy tieňov v podobe zakladača, pretože mi to dáva veľkú slobodu v tvorení a veľa miesta pre zakladanie vecí, ktoré by som do normálnej knihy nezaložila.


Ako dekorovať knihu tieňov?

To je vec osobného vkusu. No dá sa obaliť látkou, ozdobiť kameňmi a zakladač sa dá rovnako veľmi krásne ozdobiť a ak sa nám to náhodou nepodarí, nevadí, kúpime ďalší. Niektoré zakladače majú na prednej strane fóliu, za ktorú sa dá vložiť obrázok. I to je možnosť výzdoby. Kniha tieňov však môže byť i veľmi nenápadná, aby o to lepšie chránila svoje tajomstvo.

Niekoho očarí ručné viazanie kníh a využije profesionálne služby. Knihu tieňov je však možné založiť i do krásneho zápisníka, akých sú teraz plné kníhkupectvá.


Kniha tieňov zo starej knihy?

Skvelý nápad. Starú knihu môžeme rôzne upravovať, vykrajovať, vlepovať do nej, prefarbovať či ju využívať ako skrýšu pre naše zápisky. Ak pretrháme stránky, vznikne dosť miesta na vlepenie našich zápiskov.

Zasvätenie knihy tieňov

Na začiatku je možné si knihu obradne zasvätiť. Ale nie je to nutné, no keď ju chceme úvodne pokrstiť, i to je možné. Alebo zasvätiť nejakému božstvu či vyššej sile. No môžeme to urobiť kedykoľvek počas písania a tvorenia knihy tieňov, pretože kniha stále vzniká a mení sa. Rastie s nami. Skôr by som sa zamerala na jej ochranu, ak chceme, aby ostala iba našim tajomstvom. A vtedy môžeme použiť rôzne obrady, čary a zariekavania. Knihu tieňov je možné posvätiť i svojou krvou, napr. menštruačnou. Tak sa s ňou o to viac prepojíme.

Knihu tieňov však vnímam ako osobné vyjadrenie a osobný kľúč, netreba z toho robiť nutne ceromoniálnu záležitosť. Skôr je dobré sa zamerať na tvorbu a radosť z tvorby.

"Správne písaná kniha tieňov sa stáva veľmi silným osobným amuletom čarodejnice"