Pitie zásaditej vody

10.07.2020

Nedávno som sledovala zaujímavý dokument o súvislosti dlhovekosti a pitnej vody. Nakoľko ako ľudia sme prakticky vodné bytosti, asi 80% tela tvorí voda, tak potom je možno to, čo pijeme dôležitejšie ako to, čo jeme.

V tomto dokumente sa spomínajú Japonci, Kréťania a Kubánci, ktorí sa dožívajú najvyššieho veku. Japonci majú striedmejšie a zdravšie stravovanie ako iné národy, ale o Kréťanoch a už vôbec nie o Kubáncoch večne zaliatych alkoholom a s cigarou v ústach sa to určite hovoriť nedá. Čím to teda je? Vodou.

Voda v týchto troch lokalitách prechádza v podzemí vrstvami uhličitanu sodného, sóda bikarbóna, ktorý mení vodu na zásaditú. Sóda bikarbóna dokáže ničiť rôzne baktérie, ale najmä vírusy a plesne. A práve tieto rôzne malé breberky spôsobujú tie najhoršie a často nevyliečiteľné ochorenia, ktoré sú často diagnostikované ako autoimúnne. Existuje dokonca názor, že rakovinu spôsobuje určitý druh plesne.

Pitie zásaditej vody je tak jednoduché. Stačí pridať trochu sódy bikarbóny do krčahu s vodou a z kyslej vody je zásaditá. Na 1 liter vody som dala 1 lyžičku sódy bikarbóny. Dôležité je dať také množstvo, aby to neovplyvnilo príliš chuť a zároveň, aby sa zvýšilo ph na zásadité. Približne tento pomer mi príde prijateľný.

Merala som ph pitnej vody z vodovodu a bola kyslá, asi 5 ph. Pridaním sódy bikarbóny sa ph upravilo na zásadité. Tak málo stačí a môžeme výrazne zlepšiť vodu, ktorú pijeme.

Populárna raw strava je zásaditá. Zásaditosť potravín je vraj základ zdravia. Málokto dokáže byť raw a nie pre každého je to vhodná cesta. I varená strava je zdravá. Ak pridáme trošku sódy bikarbóny do uvarených tekutých jedál, znížime ich kyslé ph. Sódu bikarbónu pridávame veľmi opatrne kvôli chuti jedla. Do koláčov sa bežne používa sóda bikarbóna ako kypridlo. Tak prečo ju nepoužívať všade. A môžeme sa tešiť zásaditej strave a lepšiemu zdraviu. 100% ovocné a zeleninové raw šťavy sú prirodzene zásadité, tam nie je nutné pridávať nič.

Naše imunitu neovplyvňuje iba kvalita potravín a vody, ale i rôzne baktérie, vírusy a plesne. V dnešnej sterilnej dobe ostávajú problémom najmä rôzne vírusy a plesne. Mnohé ešte ani nepoznáme. Mnohé sa nedajú ani zistiť laboratórnymi vyšetreniami. Na Slovensku je to prakticky nemožné a v zahraničí sa na to špecializujú niektoré súkromné kliniky.

Sóda bikarbóna môže veľa zmeniť, môže pomôcť našej imunite lepšie sa vysporiadavať s týmito mikroorganizmami, ktoré nedokážu s nami spolunažívať bez toho, aby nám škodili. Tie, ktoré sú prospešné a pre náš život nevyhnutné majú radi telo, ktoré nie je prekyselené. Prekyselené telo majú radi škodlivé mikroorganizmy.

Sóda bikarbóna je neuveriteľne lacná a dostupná surovina, na ktorej sa nedá zarobiť veľký balík peňazí. Možno preto sa proti nej vedie informačná vojna a je tu silné zosmiešňovania každého, kto chváli sódu bikarbónu ako liek. Áno, sóda bikarbóna je jeden z veľkých liekov prírody a je tu pre nás všetkých. 

PS: treba si dať však pozor v prípade problémov so žalúdkom, nie vždy je sóda bikarbóna vhodná, každý potrebuje niečo iné, v tomto môže byť veľmi nápomocná ajurvédska diagnostika...

moje video - Programovanie vody