Modrá Tara

OlivosArtStudio

Modrá Tara - Ekajatí / Ekajatá - jedna z 21 podôb budhistickej bohyne Tary. Tara alebo i hviezda v preklade, je ženská božská sila. Jej 21 podôb vyjadruje rôzne ženské božské aspekty, vlastnosti a dary. Tento koncept mi je veľmi blízky, pretože rada pracujem s farbami a zároveň som citlivá na farby, ktoré boli vždy súčasťou mojej duchovnej cesty.

Modrá Tara pomáha prekonať ťažkosti a hnev. Prináša pokoj a zmierenie v ťažkých chvíľach a odstraňuje z cesty najťažšie prekážky. Pripomína mi to silu slonieho boha Ganéšu, o ktorom píšem tu. Modrá Tara prináša šťastie a ochranu a mení osud v lepší. Je spájaná s hviezdou Sírius.

Modrá Tara si ku mne našla cestu na konci leta, kedy som opäť riešila staré bolesti a traumy a jednoducho som si musela pripustiť, že určití ľudia sa nikdy nezmenia. Prišla ku mne pri modlitbe a pocítila som, že toto je teraz to pravé božstvo, ktoré mi môže ukázať cestu.

Prišla ku mne vízia Modrej Tary s bielym levíčaťom, ktoré držala bohyňa v pravej ruke pod pazuchou. Biele levíča vyžarovalo nevinnú silu a hravosť, ale zároveň nepoddajnosť. Čistotu sily v tej najnevinnejšej podobe. Podľa starých afrických legiend sú biele levy zvieratá z hviezd, ktoré priniesli tajomné bytosti z nebies. Biele levy naozaj existujú, jedná sa buď o albínov, ale nielen. Sú i levy, ktoré nesú biely gén. Avšak sú vzácne a vyskytujú sa len raz za niekoľko rokov a často majú modré oči. Predpokladám, že práve biele levíča je symbolom čistej sily, ktorá dokáže meniť veci v mieri tak ako Modrá Tara.

Modrá Tara nás učí ako zvládať ťažké situácie bez toho, aby nás premohol hnev, odpor či zatrpknutosť. Mne osobne pripomína, že sa mám zamerať na to dobré a vznešené v sebe, i keď sa ku mne druhí správajú bez úcty. Iba ja viem, kto som a to ako sa cítim vo svojom vnútri je iba moja zodpovednosť. Modrá Tara nás učí budovať si vnútornú dôstojnosť a hrdosť, ktorá ale zároveň nemá potrebu bojovať za seba navonok a vytvárať napätie vo vzťahoch s okolím. Skutočná sila a dôstojnosť je taká, že prináša vnútorné zmierenie a nemá potrebu meniť veci a ľudí naokolo. Ak sa dostatočne otvoríme v srdci a prežijeme vlastnú čistotu, priestor, ktorý si v sebe nosíme, je dosť možné, že sila Modrej Tary zmení náš osud a smerovanie života k lepšiemu. Ak sa odovzdáme s tými najčistejšími úmyslami.