Planéta Salacia v horoskope

"Skrytá v hlbinách mora, krása čistoty a cudnosti, to si ty Salacia, pýcha kráľa morí, Neptúna"

Trpasličia planéta Salacia (čítaj Sa-la-kja) bola objavená v roku 2004 a patrí k transneptúnskym objektom slnečnej sústavy, čiže sa nachádza vo vzdialených vesmírnych vodách za Plutom, ktoré je tiež už považované za transneptnúsky objekt. Salacia je oveľa menšia ako Pluto, veľkosťou je blízka trpasličej planéte Sedne.

Planéta Salacia bola pomenovaná po rímskej bohyni morí, manželke Neptúna, boha morí a oceánov. Salacia bola cudná morská panna, do ktorej sa Neptún vášnivo zamiloval, keď ju uvidel. Ona však zo strachu a z obáv o stratu svojej čistoty a zo strachu z tak významného nápadníka, nenápadne a šikovne ušla z dohľadu kráľa morí a oceánov a skryla sa hlboko na dne oceánu. Smutný Neptún nakoniec požiadal delfína, aby ju našiel a presvedčil, aby sa stala jeho manželkou. Delfínovi sa podarilo cnostnú morskú pannu nájsť a presvedčiť a odmenou od Neptúna bolo, že sa dostal až ku hviezdam ako súhvezdie Delfín. Salacia sa tak stala nielen manželkou boha morí a oceánov, ale zároveň bohyňou pokojného mora zaliateho slnečným svitom, morských hĺbok, slanej vody i termálnych liečivých prameňov.

Aké témy predstavuje Salacia v horoskope

Salacia v prvom rade predstavuje pokojnú a tichú podobu živlu vody. Liečivú a tíšiacu, jemne obmývajúcu srdcia i rany.

Salacia predstavuje cudnosť a čistotu ako skutočnú hodnotu. Nie ako strach zo sexuality, ale ako cudnosť v sebaúcte. Cudnosť, ktorá sa radšej skryje pred pohľadmi, ktoré chcú viac ako ona sama je schopná v danej chvíli dať. A dovolí až vtedy, ak je jej prisľúbené byť v bezpečnom statuse manželky boha morí a oceánov. Nie je to vypočítavosť, je to starostlivosť o seba samu, ochrana seba samej pred drancovaním, pretože ženský aspekt sa nedokáže chrániť fyzickým bojom, ale iba útekom a skrytím sa, napríklad i v hĺbkach oceánu. Salacia priťahovala Neptúna nielen svojou krásou, ale práve krásou, ktorá nebola pre všetkých dostupná, vychádzala z hĺbok a nebola povrchná. Nebola lacná a tak žiarila viac ako iné. Diamant na dne oceánu.

Salacia predstavuje poddajnosť ženského archetypu, ale v tej najčistejšej podobe. Poddajnosť, ktorá nie je slabá, ale silná a prezieravá, čo sa prejaví i tým, že sa Salacia skryje pred žiadostivými pohľadmi Neptúna, aby sa chránila. Nepoddá sa len tak, ale poddá sa až skutočnej láske a vážnym úmyslom. Poddajnosť je i jemnosť, s ktorou táto bohyňa vystupuje a s ktorou nevyvoláva žiadne konflikty. Neptún sa do nej zamiluje pre jej krásu, hľadá ju pre jej cudnosť a stane sa jej manželom pre jej poddajnosť.

Delfín ako zviera hravosti a detskej nevinnosti dokáže ako jediný nájsť úkryt morskej panny a presvedčiť ju. Delfín je priateľský a dôveryhodný, morská panna sa ho nebojí a pokojne ho vpustí do svojho až detsky nevinného sveta čistých citov. Symbolicky to znamená, že Neptún iba čistotou a nevinnosťou svojho dvorenia dokáže presvedčiť Salaciu. A tiež hravosťou, ktorá nemá bočné úmysly. Delfín je i symbolom zvuku a vibrácii, ktoré vychádzajú priamo zo srdca a oslovujú iné srdcia. I to je dôvod, prečo sú kvality delfína použité pri presvedčení Salacie.

Neptún musel istým spôsobom zmäknúť, aby sa mohol priblížiť k nevinnej morskej panne. Mužský prvok musí zmäknúť, aby sa mohol spojiť so ženským prvkom a naopak, Salacia musela spevnieť a rozhodnúť sa, že sa stane Neptúnovou manželkou.


- kľúčové témy -

karta 8 kalichov sa mi spája so Salaciou Shadowscapes Tarot

cudnosť ako hodnota

cudnosť ako sebaúcta

strach byť vo vzťahu s mužom, s mužským aspektom

útek do hlbín duše, snov, do svojho sveta

neodolateľnosť

posadnutosť niekým

jemné dvorenie vs. obťažovanie

nedostupná žena vs. neodbytný muž

totem delfína

žena v dokonalom jine a muž v dokonalom jangu

kráľovský pár, spojenie bohyne a boha v dokonalej harmónii

liečivá sila vody