Slovanské bohyne Živa, Vesna, Morena, Mokoš

Nasledujúci text obsahuje môj pohľad na slovanské bohyne a to ako cítim jednotlivé slovanské bohyne. Vychádzam i z ich mien/slov, ktoré sú späté s ich posvätnou úlohou. O Lade som písala v článku Bohyňa Lada a slovanská duchovnosť. Vnímanie slovanských božstiev je u mňa iné ako vnímanie božstiev z iných kultúr, pretože som Slovanka a Slovenka. Najprv som poznávala rôzne iné bohyne a božstvá z rôznych kútov sveta, ale skutočné a bytostné prepojenie nastalo až pri slovanských bohyniach. Cítim ich v sebe, vo svojom tele, vo svojich kostiach i v slovenskej prírode naokolo. Je to úplne iný pocit a zážitok ako predtým pri iných bohyniach. Je to akoby som bola ich súčasťou a ony boli vo mne. Som rada, že sa postupne prebúdza nové duchovné vedomie Slovanov.

Bohyne rôznych kultúr predstavujú vždy rôzne ženské archetypy a ženskú božskú silu. Niektoré sú viac vyhranené a špecifické, iné sa viac približujú k všeobjímajúcej sile lásky, ku ženskému zdroju lásky vo vesmíre. Každá z nich predstavuje - personifikuje rôzne naše časti duše a spája sa s nami na rôznych rovinách a v oblastiach života.


Bohyňa Živa

tvorivosť

- oheň -

Bohyňa Živa pre mňa predstavuje ženskú životodárnu silu a najmä Plodnosť. Bohyňa Živa je stelesnením plodnosti tu na Zemi. Všetky plody, dary Zeme a výživa je spojená s touto bohyňou. Živa je ako živá krv, ktorá dáva život a silu.

Jej silu môžeme privolať na pomoc pri témach ako:

plodnosť, hojnosť a tvorivosť

výživa, stravovanie, záhrada

zdravie a šťastný život


Bohyňa Vesna

nové začiatky a rozhodnutia

- vzduch -

Bohyňa Vesna predstavuje silu jari a prebúdzania. Predstavuje nový začiatok a prebúdzanie životodárnych síl v nás i v prírode. Je dobré sa na ňu naladiť vždy, keď potrebujeme silu do nového začiatku, či keď sa potrebujeme jasne a správne rozhodnúť.


Bohyňa Morena

koniec, tranformácia, očista

- voda -

Bohyňu Morenu vnímam ako láskavú smrť, ktorá nastoľuje rovnováhu. Morena nás učí veci ukončovať v správnom čase a správnym spôsobom. Učí nás ako sa zmeniť a transformovať. Učí nás prijať konce, nevyhnutné zmeny i straty, ktoré sú nutné pre nový život. Morena je spravodlivá, ale neúprosná. Je to bohyňa, ktorá má veľkú očistnú silu a môžeme ju zavolať vždy, ak potrebujeme ochranu a očistu v ťažkých časoch.

Bohyňa Morena sa slovom more-na spája i s morom. A more predstavuje naše podvedomie a nevedomie, vody, ktoré sú neprebádané, hlbiny smrti a temnoty ženského lona.


Bohyňa Mokoš

zemitá bohyňa cyklov a času

- zem -

Bohyňa Mokoš je zem - Zem, bohyňa Mokoš je ako vlhká a úrodná zem. Tichá a pokojná, stabilná a výživná. Teplá a objímajúca. Mokoš nám dáva vnútorný pokoj a múdrosť a učí nás správnym životným rozhodnutiam pri životných križovatkách, pretože ona vie, čo je v súlade s prírodnými a vesmírnymi cyklami. Ona je čas, ktorý má čas a vie, kedy je ten správny čas a kde je to správne miesto. Môžeme sa s ňou spojiť, i keď potrebujeme pomoc s nájdením toho správneho miesta pre náš život či dom alebo iný projekt, ktorý potrebuje svoj priestor na pozemskom povrchu.


obrázok z obalu knihy Slovensko, Legenda Lipy